Saatçilik Terimlerinden Cannon Pinion Türkçe Karşılığı Bilgi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saatçilik Terimlerinden Cannon Pinion Türkçe Karşılığı Bilgi

Mesaj yasemena » 01 Eyl 2016, 21:09

Merhabalar saat tutkunları,

Ben saat işçiliği/horlogerie konulu bir çeviri yapıyorum. Cannon pinion adlı parçanın Türkçe karşılığını çok aramama rağmen hiçbir yerde bulamadım. Ne kullanmamı önerirsiniz?
Kullanıcı avatarı
yasemena

Re: Saatçilik Terimleri

Mesaj Thevenin » 01 Eyl 2016, 22:02

Cevrilmisi var mi veya varsa nedir bilemiyorum, ama ben cevirsem ' kucuk dakika dislisi ' olurdu.

Adlandirma sebebi ' cannon ', ayni bakis acisiyla " top pinyonu " sesteslikten sikinti cekiyor. Pinyon basli basina bir rahatsizlik sebebi diye dusunuyorum :D

Resim
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj asymptote » 02 Eyl 2016, 01:04

Thevenin yazdı:Pinyon basli basina bir rahatsizlik sebebi diye dusunuyorum :D

Emin değilim ama sanırım bu parçaya "karanfil dişlisi" deniyor. Malumunuz karanfil aynı zamanda pinyon anlamında da kullanılıyor. Alın size kavram kargaşası.. :D

Umarım bengisaat konuyu görür ve bizleri aydınlatır.. :geek:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj yasemena » 02 Eyl 2016, 11:26

Cevaplar için teşekkür ederim. Aynı soruyu çevirmenler platformunda sorduğumda iki öneri geldi.

Birincisi "tulumba dişlisi" veya "tulumba çarkı" kullanmamı önerdi. Böyle bir parça var ama tam olarak cannon pinion denen parçanın karşılığı mı tam emin olamadım.

İkinci öneri ise, Thevenin tarafından da önerilen "top pinyonu" ama google bana bunun daha önce hiç kullanılmamış olduğunu söylüyor.

Kararsızım :?
Kullanıcı avatarı
yasemena

Mesaj yasemena » 02 Eyl 2016, 11:29

Bir de asymtote tarafından önerilen karanfil dişlisi var ki onun olma olasılığı da yüksek :? :? :?
Kullanıcı avatarı
yasemena

Mesaj asymptote » 02 Eyl 2016, 12:47

Cannon pinion'un Almanca karşılığı Minutenrohr. Eğer yamuluyorsam ve karanfil dişlisi değilse ve bilinen bir karşılığı yok ise ben de 'yelkovan şaftı'nı öneriyorum..

Bu arada tulumba dişlisi ya da çarkını hiç karıştırmayın. O tamamen farklı bir şey.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj yasemena » 02 Eyl 2016, 15:23

asymptote yazdı:Cannon pinion'un Almanca karşılığı Minutenrohr. Eğer yamuluyorsam ve karanfil dişlisi değilse ve bilinen bir karşılığı yok ise ben de 'yelkovan şaftı'nı öneriyorum..

Bu arada tulumba dişlisi ya da çarkını hiç karıştırmayın. O tamamen farklı bir şey.. ;)

Tamam. Teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
yasemena

Re: Saatçilik Terimlerinden Cannon Pinion Türkçe Karşılığı B

Mesaj bengisaat » 02 Eyl 2016, 22:49

Bu çark bizim saatçilikte karanfil çarkı olarak telafuz edilmekte.
Ortaçarkın devamı gibi düşünebiliriz yani orta çark ile aynı döngü süresine sahiptir üst kısmına takılmıştır .
Görevi ise ayarlama sırasında boşa dönerek dönmeye dolayısıyla ayar yapılabilmesine izin verilmesini sağlamaktır..
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot], ImpureZiggurat ve 164 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners