Audemars Piguet Hakkında Dillendirilmemiş Bazı Gerçekler

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Audemars Piguet Hakkında Dillendirilmemiş Bazı Gerçekler

Mesaj coolfire » 16 Eki 2017, 20:11

Bu konu sayesinde olası(!) bir gelecekteki büyük bir masraftan kurtulduk :D Teşekkürler TSF

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
coolfire

Mesaj Hellhound » 16 Eki 2017, 21:47

asymptote yazdı:Başlık AP başlığı ama karşılaştırma yapmak gerekirse sanıyorum kullanıcı yorumlarından hareketle en sorunsuzu ALS diyebiliriz..

Bozulan Lange duymadım ama satılan kaç Lange duyduk ki? Normal dağılıma yetecek kadar örnek çıkmadıkça en sorunsuzu Rolex denebilir.

coolfire yazdı:Bu konu sayesinde olası(!) bir gelecekteki büyük bir masraftan kurtulduk :D Teşekkürler TSF

Tek saate geçiş yapsam mı diye kaşıntı tuttuğu her dönem kendime "o tek bozulduğunda (bozulursa değil!) ne yapacaksın" diye hatırlatıp 15400 isteğimden vazgeçiyorum :)
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj ermansire » 17 Eki 2017, 00:50

İsim vermeyim eski bir bayiyle laflarken, şimdi ne almayı düşünüyorsun diye sormuştu birkaç sene evvel, ben de artık doydum bu saatten sonra AP, Patek vs olursa para veririm demiştim. AP alma ben eski bayisiyim güven bana demişti. Hiçbir zaman çok heveslisi olmadığım için de çok kurcalamamıştım. Ama 50 yerden duydum mekanizma problemlerini.
instagram.com/ermansire
Kullanıcı avatarı
ermansire

Mesaj coolfire » 17 Eki 2017, 08:55

Hellhound yazdı:Tek saate geçiş yapsam mı diye kaşıntı tuttuğu her dönem kendime "o tek bozulduğunda (bozulursa değil!) ne yapacaksın" diye hatırlatıp 15400 isteğimden vazgeçiyorum :)

Demek ki tek saat için daha stabil bir hedef seçmek lazım üstat :)

Kullanıcı avatarı
coolfire

Mesaj khef » 17 Eki 2017, 09:21

Bu konuda merak ettiğim bir şey var; bahsedilen sıkıntılar AP'nin tüm modelleri için geçerli mi? Yoksa daha çok komplikasyonlu serilerde karşılaşılan bir durum mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj Hellhound » 17 Eki 2017, 10:48

khef yazdı:Bu konuda merak ettiğim bir şey var; bahsedilen sıkıntılar AP'nin tüm modelleri için geçerli mi? Yoksa daha çok komplikasyonlu serilerde karşılaşılan bir durum mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

AP'nin kullandığı komplikasyonlar temel 3 kollu mekanizmaları olan 3120 ve JLC üretimi 2120 üzerine kurulu. Perpetual Calender'larda 2120 üzerine kurulu Dubois Depraz Module ve 3120 üzerine kurulu in-house modüller kullanılurken ve Royal Oak Offshore serilerinde kullanılan kronograflar 3120 üzerine kurulu Dubois Depraz modül. Royal Oak Chronograph'larda kullanılan mekanizma ise Calibre 2385 ise Frederic Piguet 1185 temelli.

Sorunuza gelirsek teorik olarak bahsedilen sorunların tümü 2005 yılında tanıtılan ve modern(!) olmasına rağmen 3HZ hızda çalışan 3120 ve 15202 Jumbo Extra-Thin'de kullanılan JLC temelli 2120'de yaşanan sorunlar. 3120'nin kronik sorunları tarih çarkının kırılması, dakika kolunun ayarlandığında oynaması ve mainspring temelli zaman tutma problemleri iken 2120 de rotor problemleri, Kerem Abi'nin bahsettiği gibi kolların boşa dönmesi ve güç rezervine bagı zaman tutma problemleri gözleniyor.

Toparlarsam en sorunsuz AP'ler, modern Daytona mekanizmalarının da ilham aldığı, workhorse tabir edilen kronograf Frederic Piguet 1185 temelli Royal Oak Chronograph (Offshore serileri ile karıştırılmasın) serileri. Diğer modellerde gülü seven dikenine katlanır hadisesi mevcut.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj Wishiewish » 17 Eki 2017, 12:34

Surekli kolda tutmak(bu mumkun degil tabii.) ya da kaliteli bir winderda muhafaza etmek olasi mekanizma problemlerinin(saatin ileri ya da geri gitmesi.) bir nebze de olsa onune geciyor sanirsam. AP RO'da yasadigim sikintilari surekli winderda tuttugum ROO'da yasamadim hic.
Kullanıcı avatarı
Wishiewish

Mesaj MertYe » 17 Eki 2017, 17:02

Wishiewish yazdı:Surekli kolda tutmak(bu mumkun degil tabii.) ya da kaliteli bir winderda muhafaza etmek olasi mekanizma problemlerinin(saatin ileri ya da geri gitmesi.) bir nebze de olsa onune geciyor sanirsam. AP RO'da yasadigim sikintilari surekli winderda tuttugum ROO'da yasamadim hic.
Ilk okuduğumda çok aklıma yatmadı ama sonra düşününce çok mantıklı geldi bu argüman. Sonuçta winderda duran saatin tarih çarkının kırılma ihtimali bana göre daha düşük. Saat surekli çalıştığı için sürekli olarak tepeyi açıp tarih ayarı yapmaya gerek kalmayacak e haliyle çark kırılma ihtimali azalacak.

Tabi bunu tarih çarkının tepeyi kullanarak kırılma ihtimalinin daha çok olacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak düşündüm.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
MertYe

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 72 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners