Türkiye'de İkinci El Vintage Saat Almak? Tecrübeler...

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Türkiye'de İkinci El Vintage Saat Almak? Tecrübeler...

Mesaj manil » 29 Haz 2016, 09:42

Herkese merhaba,

Forumda bu konuya doğrudan temas eden bir entry bulamadım, bu nedenle ayrı başlık açmak istedim. Biraz şikayet içeriği olan başlık olacak, baştan diyeyim...

Bildiğiniz üzere, 2000'li yılların ortalarından itibaren mekanik saat kavramı tekrar gündeme geldi. Şu an mekanik saate sahip olmak kişisel zevkin bir göstergesi adeta. Yurtdışında da benzer şekilde mekanik saatin tekrar gündeme geldiğini görmekteyiz. Özellikle son 3-4 yıldır vintage tabir edilen min.20-25 yaşında saatlerin gündem de olduğunu ve hatta sıfırlarından daha pahalıya satıldıklarını görüyor, duyuyoruz.

Saat öncelikle bir bütçe ve önceliklere göre değişen bir durum. İkinci el vintage saatte aynı şekilde. Bu konuda kendi deneyimlerimden bahsedeyim.

Özellikle Avusturya ve İtalya'da son derece şık mağazalarda, gayet bilgili personel tarafından satışının yapıldığı çok güzel ikinci el saatler gördüm. Adamlarda dikkatimi çeken şey işlerine karşı dürüst olmaları idi. Saatin değişen parçalarını tek tek not etmişler, mekanizma seri no.sundan baklalara kadar adeta karnesi çıkmış biçimde. Vasat olan dükkanlar da yok değil, ama sonuçta güvenle alışveriş yapacağınız bu tür yerler var ve gayet iyi iş yapıyorlar.

Türkiye'de durum nedir?

Kendi kanaatim, Forum'da oluşturduğumuz komünite haricinde Türkiye'den ikinci el saat alınmayacağı yönünde.

İstanbul'daki örnekleri sıralayalım:
-Beyazıt çevresindeki satıcılar: işportadan satışı yapılan dandik, frankenstein saatler. fiyat aralığı 40-500 TL aralığında. 500 TL verilir mi, adamlar pakistanlı silah tüccarı kılığında. Otantik bir gezi dışında yanlarına bile yaklaşılmaz.

-Muhtelif semtlerdeki "saatçi" dükkanı sahipleri. Ne iş olsa "Yaparız abi" şiarıyla hareket eder ve gözünüz gibi baktığınız saatin içine edip, çizik manyağı yapıp teslim ederler. Büyük kısmı zamanında dandik iki mekanizma sökme/takmayı bi şekilde öğrenmiş ve orada da kalmıştır. Dükkana gelenleri "bu saat ömürlük" "taş gibi isviçre mekanizma" gibi klişe laflarla kafalarlar. Biraz saatten anlıyorsanız, size orijinal saat diye yutturulan saatin tepesinin ayrı, kapağının ayrı, kadranın oynanmış olduğunu görürsünüz. Güven vermezler.

-lüks markaların ikinci el satıcıları ise içlerinde kanaatimce en çok itibar edilebilecek olanlarıdır. Bu dükkanlarda ise vintage saat bulmak çok kolay değil maalesef.

Sonuç olarak, bu konuda piyasada bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Sİzlerin tecrübesi, tavsiyesi var mıdır?
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Re: Türkiye'de İkinci El Vintage Saat Almak? Tecrübeler...

Mesaj mucadeleci » 29 Haz 2016, 17:44

Güzel başlık dostum :thumbup: Forum sakinlerinin malumudur ki, vintage Seiko saatlere ayrı bir merakım var ve yıllar içinde bir biri içinde çokta tutarlı olmayan deneyimlerim oldu. Mesela *manil'in bahsettiği gibi kendini usta olarak deklare eden saatçilerin kazıklama teşebbüslerine maruz kaldığım gibi, güvenilir saatçilerden güzel klasikler aldığımda oldu, mesela yaklaşık 15 sene kadar önce İzmir Güzelyalı'da semt saatçisi diyebileceğimiz bir dükkandan çok temiz bir Seiko 5 almıştım. Yaşlı bir amca artık yeteri kadar hareket etmiyorum bunu pilli saatle değiştirmek istiyorum demiş, saatçide bu gayet temiz kalmış Seiko5'e gerekli bakımları yaptıktan sonra satışa koymuştu, o zamanlar 30TL (milyon) civarı olduğunu bildiğim saati, temiz olduğu için 50TL'ye almıştım.

Sahibinden.com üzerinden'de alışverişlerim oldu ve oradan aldığım bir kaç saat astarı yüzünden pahalıya gelecek durumda çıktığı için zarar ettiğim oldu, bununla birlikte yine aynı siteden aldığım, çok sevdiğim ve halen kullandığım Vintage Seikolarım da oldu.

Forumdaki alışverişlerim ise "bir tek istisna haricinde" tek kelime ile mükemmeldi. Forumdan aldığım çok temiz Vintage saatlerin geçmişine baktığımda gördüğüm ortak özellik ise memlekete yurt dışından girmiş olmaları. Ülkemizde maalesef işinin ehli olmayan ve benim kasap tabir ettiğim sözde ustaların elinden geçen saatleri tekrar adam etmek gerçekten çok zor, Cengiz usta ve Hasan usta gibi yakınen tanışma fırsatı bulduğum ustaların varlığı bu konuda içime bir nebze olsun su serpiyor, zira aklımda almak istediğim bir Vintage saat olduğunda aklıma ilk gelen denklem şu şekilde olgunlaşıyor; Evet abi bakalım: hmmm temiz gözüküyor, kapak geçmişte pek iyi açılmamış!! yada kollar darbeli, geçmiş tamiratlar zanaatkarın elinden değil!! boynuzlar çok darbeli, saat çok kurcalanmış..!! vs.'den sonra, neyse ustam bu saatteki eksiklikleri giderir, fiyat -X- TL., bakımlarda yaklaşık -Y- TL... "X+Y= saatin ederi+ona ulaşma isteği" eşitliğinden büyük denklemler hemen eleniyor tabi :D

Lüks markaların Vintage ikinci ellerine girmek ise benim için tam bir kabus, çünkü eğer hatalı bir alışveriş yaparsanız telafisi çok pahalıya patlayabiliyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Hürmetler... :)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj kiwi21 » 29 Haz 2016, 17:59

Çok güzel bir başlık. Şahsım adına çok değerli tecrübeler edineceğimden eminim. Ben de yakın zamanda biri buradan olmak üzere (Omega) iki tane (diğeri de otomatik swatch) saat aldım. İkisinden de memnunum. Musa abi, İzmir'deki ustalara ek olarak Hakan abi'nin önerdiği Balçova'daki Adnan ustayı da ekleyebiliriz. Günün birinde İzmir'den bir arkadaş bu başlığı okursa faydalansın :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj ozbugday » 29 Haz 2016, 21:45

manil: benzer bir konu şurada da geçmiş ama başlıktan bağımsız olarak muhabbet arasında sadece

viewtopic.php?f=197&t=10276&start=4512#axzz4Czjgpg6Q
Kullanıcı avatarı
ozbugday

Mesaj terfa » 02 Tem 2016, 00:08

Herkese merhaba
Bende naçizane kendi çapımda 70 li yılların kronolu Seiko ve cıtızen'leri topluyorum 11 adet oldular ve hepsini günlük olarak kullanıyoru.bu saatlerin ve diğer saatlerimin çoğunu Beyazıt'tan aldım gerçekten çok temiz saatlerde denk gelebiliyor fakat şu son bir yıldır %300 artan fiyatlara anlam vermiş değilim.400- 500 TL ye orta kondüsyonda alınabilecek bir Seiko Pepsi veya Helmet kere 1500 TL isteniyor. Ebay dan çok etkilendikleri bir gerçek ama koleksiyon yapmak isteyen biz gibi saat severleri maddi anlamda zorluyor.benimde tespitim bu şekildedir.eklemek isteyen site üyelerinin yorumunu rica ederim.
Saygılarımla
''Zamana önem veriyorsanız iyi bir saatiniz olmalı''
terfa

Mesaj manil » 02 Tem 2016, 08:08

Terfa, pazarlığa girdin mi %40 garanti.

Ama şu da var, mekanik saate olan ilginin farkındalar. Yine de Beyazıt'tan saat alınmaz diyorum.

Sent from my D6603 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj TSayiR » 02 Tem 2016, 10:25

Terfa haklısın, cok fazla artmis fiyatlar.. ben de bi tane temiz bellmatic bulmuştum adam 1000tlden açtı kapıyı sonra 500e kadar düştü ama saatin kasası rodaja girdigi icin vazgectim almaktan. Temiz vintage bulmak imkansız gibi. Ancak haliyle 30 senelik saat arıyoruz sonra da kız gibi olsun istiyoruz :)

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@WatchesTNC
Kullanıcı avatarı
TSayiR

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 147 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners