Deloitte İsviçre Saat Endüstrisi Raporu / Uncertain Times

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Deloitte İsviçre Saat Endüstrisi Raporu / Uncertain Times

Mesaj Thevenin » 28 Oca 2016, 21:12

Resim

2012'den beri yayimlanmakta olan calismanin bu seneki raporunda, endustriye hakim nispeten karamsar havaya dikkat cekilmis.

Kahveyle bir bakarsiniz diye eklenesi :D

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

>>> The Deloitte Swiss Watch Industry Study 2015: Uncertain times

Onceki yillara ait raporlar:

>>> The Deloitte Swiss Watch Industry Study 2014: Changing times

>>> The Deloitte Swiss Watch Industry Study 2013: Time for the future
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Re: Deloitte İsviçre Saat Endüstrisi Raporu / Uncertain Time

Mesaj Cct » 28 Oca 2016, 21:29

Thevenin :champ: :champ:

2011 itibariyle ciddi ama boş bir lüks saat pompalaması var. Daha önce medya planlarında bu kadar yer işgal etmeyen hatta yeri bile olmayan ithalatçılar Türkiye standartlarına göre ciddi denilebilecek rakamları yanlış mecralarda riskli kabul edilebilecek markalara harcıyorlar. Globalde ise bu çok daha büyük boyutta..

Markaların ve iletişimcilerin öncelikle talep yaratmaları gerekirken sürekli standart yükseltme çabaları sayesinde bu noktaya gelindi.
Bunu anlamak çok güç değil aslında. Belli bir seviyenin üzerindeki markalarda sürekli bir zam eğilimi var, iletişime harcadıkları parayı dönüştüremediklerinden bunu tüketiciye yansıtıyorlar.

Ben dünyada bu kadar büyük bir lüks saat talebi olduğunu düşünmüyorum ki rakamlarda bunu ispatlıyor. Sürekli standart (ve rakam) yükselten bazı malum markaların ortadoğu ve uzakdoğunun elinde çoktan oyuncak olmuş durumda olması üzücü.

Önümüzdeki birkaç yılın orta sınıf markaların parlayacağı bir dönem olacağını düşünüyorum. Biver akıllı adam, boşuna Tag Heuer'e geçip fiyatları düşürmedi..
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj archer75 » 01 Şub 2016, 01:27

Sunum görseli harika
Kullanıcı avatarı
archer75

Mesaj MertYe » 01 Şub 2016, 01:54

Cct yazdı:
...Önümüzdeki birkaç yılın orta sınıf markaların parlayacağı bir dönem olacağını düşünüyorum. Biver akıllı adam, boşuna Tag Heuer'e geçip fiyatları düşürmedi..

Hublot'dan sonra Biver'e bakış açım değişti. Adam fiyatları ucuzlatıp, uygun fiyatlı tourbillonlar çıkararak değişik atılımlar yapıyor ki bence çok mantıklı. Şahsen ben tourbillonların pek ucuzlaması taraftarı değilim özel olmalarından ötürü ama böyle yaparak belki başka markalarada bu yönde eğilim verirler. Daha ucuza daha güzel saatler alırız. (Bu dediğime bende pek inanamadım ama idare edin artık :D)
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Bg17 » 01 Şub 2016, 02:56

Aslinda mantikli fiyata tourbillon eger iyi bir marka tasiyorsa neden olmasin, ben almayi dusunurum.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj afl » 01 Şub 2016, 12:44

Ben lüks saat talebinin çok sıkı bir global ekonomik kriz çıkmadığı sürece düşeceğine pek inanmıyorum. Buna karşılık asıl savaşın orta segmentte olduğuna ve olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Asıl o kısımda fiyatlar şişik. Çünkü aşırı lükste mantık yok, verir ya da vermezsiniz. Orada saatin maliyeti falan değil bambaşka faktörler devreye girer. Ama orta ve biraz daha yüksek segmentte (diyelim ki 10k usd ye kadar) fiyat kalite işçilik vs. herşeye dikkat edersiniz. Saat ederini bulmalı dersiniz. Bu sebeple ben asıl savaşın bu aralıkta olduğunu düşünüyorum. Bunun önemli bir faydası da ulaşılabilir saatlerin kalite ve işçiliğini yükseltiyor olması doğal olarak.

Tourbillon konusuna gelirsek; bence para verilmemesi gereken tek komplikasyon galiba. Hiç bir fonksiyonu yok, hassasiyet derseniz eğer, artık özellikle hair spring, barrel ve diğer aksamlar öyle hassas, küçük ve hafif hale getirildi ki tourbillon sadece işlevi olmayan ama üreticinin hünerini ve yeteneğini, yeterliliğini gösteren bir prestij eseri haline geldi. Görsel olarak izleyebildiğiniz tourbillonlar tabii ki harika mekanizmalar ve üstün mikro mühendisliğin göstergesi ama Lange nin bir kaç modeli veya Patek gibi bir kaç markanın hem tourbillon yapıp hem de bunu kadrandan gizlemesi bana iyice acayip geliyor. O sebeple tourbillonu sadece göze hitap eden estetik bir özellik olarak gördüğümden saate aşırı bir fiyat yüklemesini pek aklıma uyduramıyorum.

Bu forumda "dört büyük komplikasyon" diye başlık açmış biri olarak, tourbillon un komplikasyon olmadığı görüşüne daha yakınım aslında. Komplikasyon deyince benim aklıma, saat sahibinin kontrol edebileceği ve kendisinin kullanabileceği ya da ayar yapabileceği özellikler geliyor oysa tourbillon a kullanıcının bir müdahalesi olamıyor, o sadece saatin içinde var olan bir özelliği. Saatte düz chronograph olması veya column wheel chronograph olması gibi ya da guilloche dial olması veya olmaması gibi. Bence minute repeater, chronograph ve perpetual calendar hala gerçek üstünlük sağlayan en büyük komplikasyonlar.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj archer75 » 01 Şub 2016, 21:46

afl yazdı:Bence minute repeater, chronograph ve perpetual calendar hala gerçek üstünlük sağlayan en büyük komplikasyonlar.

Bencede çoğu komplikasyon teknik mükemmelliklerini yanında işlevsel değil. Mesala ben chronoyu kadran'a verdiği hava dolayısı ile çok seviyorum ama kolumda takılı olduğuunda hiç kullanmadığım bir komplikasyon. Ne kadar sevsemde bazen sırf bu yüzden ekstra para vermeyi anlamsız buluyorum.
Benim sevdiklerim dual time veya world timer, annual veya perpetual calendar. Ayrıca güç rezervizin kadranda yer almasıda hoşuma gidiyor.

Forumlarda gördüğüm en azından saat severler tam gaz saat almaya devam ediyor. Daha yüksek bütceli saatlerin zaten pazar payı ufak onlarda satışa aynen devam eder. Sizinde söylediğiniz orta segmentin satışları endüstrinin yolunu belirler.
Kullanıcı avatarı
archer75

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 134 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners