Akıllı Saatler ve İsviçre Saat Endüstrisi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Akıllı Saatler ve İsviçre Saat Endüstrisi

Mesaj ozanozi » 17 Oca 2016, 10:59

afl yazdı:Bunu daha önce başka bir başlıkta tartışmıştık.
İkisi birbirinden çok farklı dünyalar ve rakip değiller. Mekanik saat yüz yıl sonra da yaşar, çünkü ana fonksiyonu olan zamanı görmek için kullanılmıyor, mühendislik harikası bir sanat eseri ve özel bir aksesuar olduğu için kullanılıyor. Yani uygulama ve fonksiyona bağlı değil. Diğeri ise sadece fonksiyonel. 100yıl sonra mekanik saat daha değerli olur ama 5 yıl sonra (iyi ihtimal) akıllı saat tıpkı bugünkü cep telefonları gibi evrim geçirir ve bambaşka bir alet olur. Kötü ihtimal ; yok olur. Ama ikisi her durumda birbirine rakip değil. Zaten hedef pazarları da farklı.

Küçük bir istatistikle bitireyim. Toplam akıllı telefon pazarı tahmin edilen satış rakamının %40ına ulaşılamadı.
Varolan pazarın %85 i apple ve apple hedeflediği satışın %35ine ulaşamadı. Ben değil beş yılı 2 yılı bile görmez diyorum. Ya başka bir alete evrilir ya da yok olur.

evet tespitleriniz çok doğru. zaten akıllı ürünler; ki ben bunlara akıllı kullan at ürünleri demeyi daha uygun buluyorum, kullanıcılarına bir miras vaad etmiyor. onların vaadi sadece hep daha yeni, daha fonksiyonel ve daha HAVALI, kısaca pop ürünler. elbette bizim gibi gerçek saat severler zamanı horology bilimi ile ölçmek ve emek sarfedilmiş makinalar kullanmak ister tarih ister miras ister. hatta bir çok gerçek saat sever, fotoğraf çekmeyi fotoğraf makinası ile yapar. her işi o iş için üretilmiş ve emek harcanmış unsurlarla yapmak ister. bu noktadan hareketle dediklerinize katılıyorum. ancak yinede önümüzdeki 10 yıl içinde bir moda unsuru haline gelebilirse ki ben muhtemel görüyorum ; isviçra saatçiliğinde belkide çok firma ya strateji değiştirmek yada kilit vurmak durumunda kalabilir. belkide mekanik saate ilgi ciddi miktarlarda paralar ödeyipte ulaşılabilen birer sanat eseri haline gelebilir..
Her zaman doğruyu söyle, ama her zaman her doğruyu değil.
Kullanıcı avatarı
ozanozi

Mesaj harun » 17 Oca 2016, 16:57

akıllı saatin yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını, tüketicilerin cep telefonu yerine akıllı saat ile konuşmayı tercih edip etmeyeceklerini bilemeyiz. ancak eğer yaygınlaşırsa mekanik saatler için hatta quartz saat üreten firmalar için çok ciddi bir tehdit teşkil eder. cep telefonları da saati gösteriyordu ancak cepte taşındığından ve saat, zamanı göstermesinin yanında güzel bir aksesuar olduğundan insanlar koluna saat takmaktan vazgeçmedi. ancak telefonu cebimde taşıyacağıma kolumda taşırım diyen biri artık başka saat kullanmaz. iki koluna iki ayrı saat takmaz. bu da sadece mekanik değil tüm saat endüstrisinin sonu olur. fakat yaygınlaşmama, insanların telefonlarını cebinde taşımayı tercih etme ihtimali var.
Kullanıcı avatarı
harun

Mesaj kilicturan » 18 Oca 2016, 15:09

Mekanik saat severlerin bu akımdan etkileneceğini çok sanmıyorum, elbette gelenler ve gidenler olacaktır ancak geneli çok etkilemeyecektir. Mekanik saat kullananların tek amacı saati öğrenmek değil. Yakın zamanda Tag Heuer'in çıkarttığı Connected gibi farklı markalardan da akıllı saatler piyasaya çıkacaktır (ben açıkçası Omega ve Tissot'tan da benzer bir ürünler bekliyorum).
Bu arada bu saatlere seçilen yüzler genelde mekanik saat modellerinden oluyor sanırım. Belki insanlar ekranda gördükleri saatlerin mekanik haline de sahip olmak isteyip pazarda bir büyüme bile yapabilir.
Neither have enough watches, nor have enough time!
Kullanıcı avatarı
kilicturan

Mesaj mturann » 18 Oca 2016, 15:46

sedir yazdı:'Akıllı' denilen saatler 'boş' bilekleri hedefliyor. Saat meraklıları 'mekanik' saatten hoşlanıyor. Bu açıdan hedefler farklı olduğundan sorun çıkmaz. Ancak dijital veya kuartz saat kullanan kitle 'akıllı' saat tercih edebilir. Yüksek fiyatlı kuartz ve dijital saat üretenlere gerçekten 'akıllı' bir rakip çıktı denebilir. Mesela bir Seiko Astron yerine neden iWatch veya bir diğeri olmasın?

Bu düşüncelere katılıyorum. Mekanik saatleri çok etkilemez fakat pilli saatleri etkileyebilir.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj kilimanjaro » 12 Şub 2016, 17:04

Geçen forumdan bir arkadaşımla rakı balığa gittik.Klasik işte saatlerin fotoğraflarını çekiyoruz bir garsonun ilgisini çekti geldi yanımıza.Anlattık işte mekanik saat meraklısıyız vs.Adam dedi akıllı saat alacağız.Çalışırken telefon taşımaları yasakmış ve gelen mesajları görebilmek için akıllı saat alacaklarmış.Şaşırdık , hiç bu açıdan bakmamıştık.Demekki gıda sektöründe bir talep olacak.Ne önerirsiniz dedi bize ... bizde dedik şarj süresi en uzun olanına bak.
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj eraslani » 12 Şub 2016, 17:11

Akıllı saat işe yarıyor mu?
Ben birkaç gün kullandım,tahminimden daha çok işe yaradığını gördüm..sonra korktum ve sattım :)
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj tarkani » 12 Şub 2016, 17:21

Şu anda pek çok kişi akıllı saati, gelişmiş dijital saat olarak düşünüyor. Ama uygulamalar geliştikçe, günlük yaşamımıza katkıları arttıkça, gerçek akıllı saat olunca mekanik saatin satışlarını etkileyebilir.

Etrafımdaki pek çok kişi fitbit tarzı bilezikler kullanıyor, bu kişiler, mekanik saat sevseler de, tek bir cihaz taşımak için akıllı saatleri tercih edebiliyor. Örneğin ben de haftada 4 gün spor yapmaya başladım. Aktivitemi kaydeden bir saat almayı düşünüyorum. Spor günlerinde seçim tercihimi akıllı saatten yana kullanırım gibime geliyor.

Bu arada mekanik saatlerin satışları umarım etkilenir de bir Patek falan alabilirim diye düşünmüyor da değilim. :)
Kullanıcı avatarı
tarkani

Mesaj Tgm » 12 Şub 2016, 17:26

Birbirlerinin alternatifi olamayacakları için ayrı dünyalar, farklı kategoriler diyorum. Ayrıca afl'nin dediği gibi akıllı saat üreticileri için işler istedikleri gibi gitmedi. Bu da çok açık
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 136 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners