Sorunlu Meistersinger Pangea ve Tevfik Aydın Saat

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Sorunlu Meistersinger Pangea ve Tevfik Aydın Saat

Mesaj serhatyal » 24 Kas 2015, 20:41

Merhaba,

Forumu uzun süredir takip ediyorum, hiç yazma ihtiyacı hissetmemiştim. Başıma gelen bir olayı paylaşmak, yönlendirmelerinizi almak istiyorum.

31.08.2015 tarihinde Kanyon Tevfik Aydın'dan sıfır Meistersinger Pangea modeli saat satın aldım. Tek kollu olduğu için kullanımı zor bir saat, ancak dakika hassasiyetinde olmamak üzere aldım. Makine: ETA 2892-A2

Günlük kullanım sırasında saatin 5 dakika ileri gittiğini, ardından tekrar doğru saati gösterdiğini fark ettim. Tevfik Aydın'a götürdüğümde, bizzat sahibi Ömer Bey konuyla ilgilendi. Ustasına da danışarak, böyle bir hatanın mümkün olmadığını söyledi. İleri giden saat hep ileri gider, tekrar doğru göstermez dedi.

Saati 3-4 gün bıraktım ki kendileri gözlemleyebilsinler. Tesadüf o ki, saate baktıklarında hep doğru görmüşler ve sorun yok diye iade ettiler. Benim saate yanlış baktığımı iddia ettiler, dakikalara çok takılmayın diye öğüt verdiler.

Kendimden şüphe edip başkalarına gösterdim, onlar da aynı sorunu gördüler. Ben deli değilmişim :D Uzman görüşü almak için saati Bengi Saat - Cengiz ustaya götürdüm. Görür görmez teşhisi koydu: Ayar çubuğunu çevirirken akrebin - tek kol var zaten - aralarda atlama yaptığını, saat vitrinde beklediği için yağlarda donma olduğunu söyledi.

Cengiz ustadan aldığım bilgilerle tekrar Tevfik Aydın'a gittim. Atlamaların mekanizma sebebiyle normal olduğunu söylediler, ancak nedense sürekli olmuyor - ara sıra oluyordu. Bir de yeni saatlerde de yağ donması olmadığı konusunda uzun bir konuşma yaptılar. Ancak gene de benim memnuniyetim için başka bir saatin makinesi ile benimkini değiştirdiler. Sıfır saatimi açtılar, makine değişimi yaptılar.

Saatin makinesini vitrinden bir saatten aldılar. O saatin de içi açılmış oldu, artık onu kime satacaklar bilemiyorum. Benim saatimse açıldığı için 1)Kasa çizildi 2)Camın içinde iz kaldı 3)Kasa tam kapanmadı, aradan kırmızı conta gözükerek bana teslim ettiler.

Bütün bunlara rağmen, bu makinede de ileri gitme sorunu devam etti. Büyük ihtimalle bu makine de vitrinde beklemişti. Akrebin atlamaları da devam etti. Saati tekrar Cengiz ustaya götürdüm, beraber bu videoyu çektik. Dikkatli bakarsanız atlamaları siz de görebilirsiniz

https://youtu.be/SsYcjnCkPVw

Saati son kez Tevfik Aydın Saat'e götürdüm ve bir sorunla getirdiğim saatime yeni sorunlar da eklendiği için saatimin ayıplı ürün kapsamında yenisi ile değiştirilmesini talep ettim. Ömer Bey, saatte bir hata olmadığını ve benim yanlış baktığımı iddia etmeye devam etti. Saatin yenisini verse de aynı sorunun devam edeceğini söyleyerek bana para iadesi teklif etti. Başka çarem olmadığı için kabul ettim.

Burada Ömer Bey'in önyargılı davranışını doğru bulmuyorum, yetkin olmayan ustasının da onu yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. Saati yurtdışına gönderip, test yaptırmayı önerse kabul edecektim. Ancak saatte sorun olmadığına inandıkları için bunu da kabul etmediler.

Sonuç olarak belki paramı iade aldım, ancak beğendiğim bir saati kullanamamış oldum.Türkiye'de tek yetkili satıcı Tevfik Aydın olduğu için başka yerden alma şansım da yok.

Özetle, Tevfik Aydın'dan saat alırken iki kere düşünün. Başkasından iade alınan bir saati veya makinesi değiştirilmiş - içi açılmış bir saati alabilirsiniz. Veya saatinizin sorunu görmezden gelinebilir, size yalancı muamelesi yapılabilir. En sonunda da uğraşmamak için paranız iade edilir.

Diğer taraftan ben bu saati kullanmak istiyorum. Düzgününü nasıl satın alabilirim, bir öneriniz olur mu?

Uzun oldu, sonuna kadar okuyup bu sıkıntı paylaştığınız için teşekkürler
Serhat
Kullanıcı avatarı
serhatyal

Re: Sorunlu Meistersinger Pangea ve Tevfik Aydın Saat

Mesaj Cct » 25 Kas 2015, 00:23

Ömer beyi bizzat tanıyan birisi olarak yazdığınız bu satırları hakeden bir esnaf olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çoğu mağaza (Hatta çok daha üst düzey markaları satan mağazalar) böyle durumlarda para iadesi yapmazlar.

Özetle, Tevfik Aydın'dan saat alırken iki kere düşünün. Başkasından iade alınan bir saati veya makinesi değiştirilmiş - içi açılmış bir saati alabilirsiniz. Veya saatinizin sorunu görmezden gelinebilir, size yalancı muamelesi yapılabilir. En sonunda da uğraşmamak için paranız iade edilir.

Ben hiç Meistersinger kullanmadım fakat bildiğim kadarıyla bu modellerin kolu zamanı 5 dakikalık aralıklarla gösteriyor. Takılma dediğiniz veya 5 dakika ileri gidiyor dediğiniz bu durum olmasın?
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj MertYe » 25 Kas 2015, 01:41

Kendiside forumda daha önce bir Nomos ile ilgili bir yorumda bulunmuştu. Böyle bir sorun yaşanmamıştır demiyorum ama en azından para iadeniz yapılmış. Geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj serhatyal » 25 Kas 2015, 03:36

Cct yazdı:Ömer beyi bizzat tanıyan birisi olarak yazdığınız bu satırları hakeden bir esnaf olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çoğu mağaza (Hatta çok daha üst düzey markaları satan mağazalar) böyle durumlarda para iadesi yapmazlar.

Ben hiç Meistersinger kullanmadım fakat bildiğim kadarıyla bu modellerin kolu zamanı 5 dakikalık aralıklarla gösteriyor. Takılma dediğiniz veya 5 dakika ileri gidiyor dediğiniz bu durum olmasın?

Saatin mantigi dediginiz gibi, bahsedilen sorun bu degil. Sorun, bes dakika ileri gitmesi. Cengiz usta bu durumu kolun zaman zaman takilmasi ve sonra kendini toplamasi olarak acikladi. Mantiken de dogru gozukuyor, video da kaniti.

Omer Bey, boyle bir durumda bircok esnafin yapmayacagi seyi yapmis ve para iadesi yapmis olabilir. Ama bu sizi yaniltmasin. Asil cozum, tuketiciye duzgun bir saat verebilmektir.

Kendisini ve dukkanini munferit bir olayla degerlendirmek dogru olmaz, ancak benim basimdan gecenler aynen boyle olmustur. Makinesi degisen saatler ureticiye iade edildiyse ben yaniliyorumdur, ama urunlerin hatasiz oldugu dusunuldugunden bir sekilde tekrar satisa sunulacaklarini dusunuyorum ve sizleri uyariyorum.
Kullanıcı avatarı
serhatyal

Mesaj Bg17 » 25 Kas 2015, 03:48

Para iadesi yapilmasi bence yazdiginiz satirlardaki iddialari curutuyor.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj serhatyal » 25 Kas 2015, 03:56

Bg17 yazdı:Para iadesi yapilmasi bence yazdiginiz satirlardaki iddialari curutuyor.

Para iadesi yapilmasi iyi niyet gostergesi. Ancak tam tersi saatin sorunlu oldugu iddiami destekliyor.
Kullanıcı avatarı
serhatyal

Mesaj sedir » 25 Kas 2015, 06:52

Bu olaydaki en önemli sorun müşterinin getirdiği ve sorunlu olduğunu belirttiği saatin makinesinin satışta olan bir diğer saatle değiştirilmesi. Bu sorun tek başına saıcıyı güvenilmez kılmak için yeterli.
İkinci sorun müşterinin geri getirdiği yeni saatin usulünce açılıp kapatılamaması. Çünkü bu yetersiz teknik servis göstergesidir.
Üçüncü sorun saatteki muhtemel sıkıntının yeterince incelenmemiş olması.
Son olarak para iadesi, iyi niyeti gösterir ancak bu sorunları çözmez maalesef.
Önemli not: Tevfik Aydın saati de serhatyal isimli üyemizi de tanımam ve bu yorumları serhatyal'ın söylediklerini temel alarak yapıyorum.
Ben de aynı firma ile ilgili "küçücük" negatif tecrübemi yazayım. İstanbulda değilim ve adını sıkça duyduğum için internet sitesi vardır diyerek tevfik Aydın Saat'e sanal ziyaret yaptım. Gerçekten bir siteleri vardı ancak, Fırsat Reyonu denilen bölümü gezmek için "üye olma şartı" nı anlamsız buldum. Ha, üye olmanın bir mahsuru mu var, yok elbette. Ama daha alışveriş bile yapıp yapmayacağım belli değil, vitrine bakmak için hesap soran bir sitei sevmedim. Üye de oldum, bir bakıp çıktım. Herhangi bir cazibe de görmedim. Bu da "sanal hoş olmayan bir tavır"dı bence.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj Wwtr » 25 Kas 2015, 09:25

Cct yazdı:Ömer beyi bizzat tanıyan birisi olarak yazdığınız bu satırları hakeden bir esnaf olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çoğu mağaza (Hatta çok daha üst düzey markaları satan mağazalar) böyle durumlarda para iadesi yapmazlar.

Firmadan ve olaydan bağımsız olarak, ayıplı olduğu müşteri tarafından iddia edilen bir malın para iadesinin yapılamaması gibi bir durum mümkün değil diye düşünüyorum, en olumsuz olarak olay yargıya taşınır ve karar verilir. Bu bağlamda para iadesinin bir lütuf ve/veya jest gibi aktarılması bana doğru gelmiyor; firma Tüketici Mahkemesi vb. makamlara başvurmadan inisiyatif ile sorunu çözmüş bu olumlu ancak müşterinin doğal hakkı olan iade talebinin çok normal olduğunu hem bizler hem de firmalar iyi bilmelidir.

Satış yapan ve iade almayan bu diğer üst düzey markalar da olay yargıya intikal ettirilirse geri adım atacaklardır diye düşünüyorum. Tabii ki avukat olmadığım için kişisel yorumlarımdır.

Geçmiş olsun serhatyal.
Kullanıcı avatarı
Wwtr

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 280 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners