Hangi Saati Denediniz / İncelediniz?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Hangi Saati Denediniz / İncelediniz?

Mesaj MertYe » 25 May 2017, 23:40

Valla navy oldu da olmayaydı iyiydi. Bu saat beni tek saate bile döndürür diye gaza gelmekten de korkuyorum saatlerim gitse onları bir daha kolay kolayda bulamam

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj odeon » 26 May 2017, 23:19

afl yazdı:Patek 5180 Skeleton / Engraved
Bildiğin mücevher :super:
Bilezik çok rahat AP Jumbodan bile konforlu, saat muhteşem, sadece takmak için kont falan olmak lazım o kadar 8-)

Resim
Resim

Bu yil rose gold'u tanitildi. Cok estetik bir saat.
"Kont olmak" deyince aklima Patek 5270 geldi, hem white gold hem de lacivert.
:champ:
Kullanıcı avatarı
odeon

Mesaj afl » 26 May 2017, 23:41

odeon yazdı:
afl yazdı:Patek 5180 Skeleton / Engraved
Bildiğin mücevher :super:
Bilezik çok rahat AP Jumbodan bile konforlu, saat muhteşem, sadece takmak için kont falan olmak lazım o kadar 8-)

Resim
Resim

Bu yil rose gold'u tanitildi. Cok estetik bir saat.
"Kont olmak" deyince aklima Patek 5270 geldi, hem white gold hem de lacivert.
:champ:

Fotoğraflar pek iyi değil ama gerçekte oldukça güzel bir saat. Yine de kullanımı zor. Monşer style :lol:
5270 e gelince, bir tek beyaz kadran güzel ama o bile 5970 yanında çok zayıf kalır. Açıkçası Patek'in simgesi olan perpetual chrono serisinde inhouse mekanizma olmasına rağmen açık ara en zayıf halka 5270. O para verilecekse neler var neler.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj darksilence » 27 May 2017, 00:09

MertYe yazdı:Resim

MertYe çok yakışmış hepsi birbirinden güzel saatler cidden... :thumbup:

Ama nedense bir türlü AP nin bu modellerine alışamadım bir türlü..gözümü alıştıramadım nedense.. kalite ve marka algısı asla lafım yok tabi AP kullanan forumda değerli üyeler de var onlara saygısızlık etmek istemem.
Hani düşünüyorum bazen de, genellikle sanayiye girip çıkan bir insanımdır. Çoğu kez kolumda Oris takılı olmuştur, bazen G-Shock, hatta son zamanlarda Omega'yla bile gitmişliğim vardır. Ve saatlerimle alakalı kötü bir itham da almadım.
Ama, yukardaki fotoğraftaki saat ile gitsem kesin böyle bir şey yaşanır..
"(Usta çırağına sesleniyor) Oğlum! şurdan 6-7 açıkağız anahtar getir. Arkadaş tepeyi açamıyor" :lol:
Kesin yaparlar bunu... :D Bezel için de 30-32 mi acaba.. :)
AP kullanan varsa kızmasın bana nolur.. :)
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj MertYe » 12 Haz 2017, 01:04

darksilence yazdı:
MertYe yazdı:Resim

MertYe çok yakışmış hepsi birbirinden güzel saatler cidden... :thumbup:

Ama nedense bir türlü AP nin bu modellerine alışamadım bir türlü..gözümü alıştıramadım nedense.. kalite ve marka algısı asla lafım yok tabi AP kullanan forumda değerli üyeler de var onlara saygısızlık etmek istemem.
Hani düşünüyorum bazen de, genellikle sanayiye girip çıkan bir insanımdır. Çoğu kez kolumda Oris takılı olmuştur, bazen G-Shock, hatta son zamanlarda Omega'yla bile gitmişliğim vardır. Ve saatlerimle alakalı kötü bir itham da almadım.
Ama, yukardaki fotoğraftaki saat ile gitsem kesin böyle bir şey yaşanır..
"(Usta çırağına sesleniyor) Oğlum! şurdan 6-7 açıkağız anahtar getir. Arkadaş tepeyi açamıyor" :lol:
Kesin yaparlar bunu... :D Bezel için de 30-32 mi acaba.. :)
AP kullanan varsa kızmasın bana nolur.. :)

@darksilence finallerim 1 haziranda bittiği için yoğunluktan yorumunuzu kaçırmışım. Açıkçası alışmakla alakalı bir sıkıntım olabileceğini düşünmüyorum yakın bir gelecekte şayet korkudan fiyatını bile soramadım :D

Eskiden komple altına olan önyargımın kırılmasına şaşırıyorum sadece nedense. Aslında ne işim var komple altın saatle diyorum ama canlı görünce baya bir hoşuma gidiyor. Hiç canlı denemeyip inceleme fırsatınız oldu mu bilmiyorum ama AP özellikle optik anlamda gerçekten beni acaip etkiliyor.(Altın, çelik, titamium farketmeden) Mekanizma konusunun tartışmaya açık olduğundan zaten Kerem abi (afl) önceden forumda bir konu açarak bahsetmişti. Yinede canlı olarak bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum optik olarak :D
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj MertYe » 12 Haz 2017, 02:14

Bu bölümü biraz canlandıralım. Bizimkilerden sonra pek deneme paylaşımı olmamış gördüğüm kadarıyla. E yavaştan başlayalım o zaman

Resim

Resim

Orjinal tasarımları olan saatleri beğendiğimi her fırsatta söylerim. Özellikle Gerald Genta'nın firmasını bünyesine kattıktan sonra Bvlgari'nin yaptığı atılımları gerçekten beğeniyorum ve takdir ediyorum(Koskoca Genta'yı takdir etmek ne haddimeyse :D) Özellikle altın bezel iskelet kadran gerçekten çok etkileyiciydi. 80 bin küsür TL'lik etiketi bu paralara neler neler alınır dedirtse de fiyattan bağımsız düşünüldüğünde gerçekten başarılı bir saat olmuş. Komple siyah olan benim için bile fazla siyahtı diyerek Bvlgari kısmını sonlandırıyorum.

Resim

Resim

Mont Blanc diyince genelde akla gelen ilk kelime "casual"" olmasa da turuncu dikişli timewalker modeli gerçekten baya bir etkileyiciydi ve bir çok spor saatten geri kalmayı geçtim çok daha spor duruyor. Re-issue modelin kadranındaki Mont Blanc amblemini çok beğendim. Mont blanc adına denediğim 2 saatte cidden bilekte konforlu duruyordu. Timewalkerın rahatlık konusunda bir sorun yaratmayacağını düşünüyorum ama Re-issue model uzun süreli kullanımda aynı rahatlığa devam eder mi bilemiyorum. Kasa çap ve kalınlık anlamında biraz yapılı bir saatti açıkçası. Vitrinde mesh kordon versiyonu da vardı. İlgilenenlere duyrulur.

Resim

Resim

Resim

JLC ve Zenith bana göre hakkettikleri ilgiyi göremiyor diye düşünüyorum. Birkaç konuda da üzerinde durulmuştu tavsiye ediliyor ama tavsiye edenler de edilen kişiler de almıyor diye, birde herhangi bir dress JLC'nin kadranında Patek yazsa 4 katı paraya satılırdı denilmişti. 2'si de bence çok doğru tezler ve bu benim içinde doğru. Çok beğensem de alırmısın derseniz kem küm etmeye başlarım muhtemelen. Öncelikle moonphase'li modellerden başlayayım. Annual Calendar'da çok güzel ama diğer moonphase'deki sadelik çok çok daha çekici bence ( Tabi fotoğrafı tost makinesiyle çakilmiş gibi çıkmasaymış daha iyiymiş ama neyse :D ). 39mm küçük mü aslında küçük ama bu saat daha büyük olamaz ve 47mm'lik submersible kasa Panerai'den sonra bile bileğimde sırıtmadığını düşünüyorum boyut olarak. Seramik kasa sailcloth kordon olan saatin bütünlüğünü çok beğendim. Kadrandaki mavi detaylar kurma kolundakiler ve kordondaki dikişler için ahenk içinde dans ediyorlar yanlış bir tanım olmaz bence. Ha dediğim gibi alırmıyım? Kem küm :D

Şimdilik bunları idareten buraya koyuyorum saatte geç oldu daha incelemelerin yarısı bile bitmemiş bu kadar uzun süreceğini bende beklemiyordum. Yarın çok daha büyük sürprizler ile devam edeceğim. Ufak bir spoilerda vereyim yarın için

Resim
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj mturann » 12 Haz 2017, 09:13

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj MertYe » 14 Haz 2017, 02:51

Kusura bakmayın biraz gecikmeli oldu, incelemelere ancak devam edebiliyorum.
Resim

Hublot Berluti Limited Edition. Yanılmıyorsam bu saatin kadranı deri üzerine baskı yöntemiyle yapılıyor. Tabi Berluti gibi bir firma adına limitli olunca böyle değişik girişimler kaçınılmaz olabiliyor. Üzerindeki deri kordon da bildiğim kadarıyla Berluti yapımı. Kutusunu canlı görmedim ama kutunun büyüklüğü ve içeriği baya dolu doluymuş diye duydum. Özellikle deri bakımı anlamında birçok üründe kutu içeriğine dahilmiş.

Resim

Resim

Resim

İlk Patek'teki kadran ve kordon kombinasyonu orjinalliğinden ötürü inanılmaz hoşuma gitti. Zaten benim gibi kauçuk kordon saatlere karşı zaafiyeti olan biri için sert bir darbe oldu açıkçası. Forumdaki Aquanaut kullanıcılarının kesinlikle dikkate alması gereken bir kordon bence. Bildiğim kadarıyla saati bu kayış ile almak mümkün değil sadece siyah kauçuk ile satılıyor sonradan Patek'ten temin edilebiliyor bu kayış. Saat çok sevdiğim bir abime ait. Gerçi diğer 2 Patek'te yine çok sevdiğim bir abime ait :D Zaten kendisininde bu saatlerle ilgili olarak forumda bolca yorumu ve incelemeleri mevcut. Yalnız ilginç bir şekilde 5726'yı optik olarak çok beğenmeme rağmen kendi bileğimde beğenemiyorum. Belkide belli bir süre kullanmak gerekiyor bileziğin parlak ve mat (daha az parlakta diyebiliriz) olan yapısına alışmak için bilemiyorum.

Resim

Resim

@darksider'ın 6-7 açıkağız anahtarını bu kısımda bol bol kullanabiliriz diye düşünüyorum.2. AP'deki Siyah kadran ve Siyah hornback kordon üzerlerindeki kırmızı detaylar ile çok başarılı, hatta baya baya başarılı. Diğer yandan ilk AP nin titanium olmasından dolayı diğer bilezikli AP'lere göre ciddi bir ağırlık avantajı var aynı zamanda bilezik mat gri olduğu için diğerleri gibi ışıl ışıl parlamıyor daha sade duruyor bence. Avantaj dediğime bakmayın Titanium ama o haliyle bile normal bir saatten hafif kalır yanı yok. Ondaki gri kadran ve kırmızı detaylarda çok başarılı. Düşünüyorum AP alacak olsam hangi modeli alırdım diye, ciddi anlamda bir cevap bulamıyorum. Bu 2 li çok fena, yeni navy ve elephant grey diye geçen model de çok güzel, 44mm olan kasalarında nerdeyse hepsi mükemmel valla AP seçebilmek benim adıma gerçekten zor iş. Zaten elden 1-2 saat çıkarmadan almak yakın bir gelecekte pek mümkün olmadığı için düşünecek vaktim olduğuna inanıyorum.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Lange'leri inceleyerek burada birşeyler yazabilecek kadar bilgi ve birikime sahip olduğumu düşünmüyorum açıkçası. Tabi yakalamışken fotoğraflamamak olmazdı diye düşünüyorum. Lange'leri incelerken ayrıca ilginç bir bilgide öğrenmiş oldum. A. Lange Söhne fabrikada üretilen bütün saatleri ilk olarak bir usta tarafından monte edilip çalışması test edilirmiş çalışmada sorun varsa zaten Quality Control'den geçemez fakat her şey mükemmel çalışıyor olsa dahi tekrar demonte edilerek bu sefer farklı bir usta tarafından tekrar monte edilirmiş sıfırdan. Ancak 2. montajdan da belirledikleri sınırlar içerisinde çalışan saatler Quality Control'den geçebiliyormuş.

Bu arada fotoğraflardaki Datograph afl Kerem abiye ait olan Datograph, kardeşlerini yakalayınca onu da eklemezsek ayıp olurdu. Özellikle toplu fotoğrafta 2. sırada (Datograph'ın yanında) olan regulator model liste fiyatıyla yürekleri dağlıyordu. Zaten 224200 Euro liste fiyatı fotoğraflarda da gözüküyor. Saatin caseback'ini de buraya diğerlerinden bağımsız olarak ayrıca ekliyorum. Ben hala caseback'in çalışma prensibini tam olarak kavrayamamış olsam da aynı anda Dünya'nın Güneş'in ve Ay'ın o anki anlık konumlarını gösteriyor.

Resim

Buradaki incelemelerden çıkardığım sonuç Kerem abiyle saat incelemeye gitmek insanda kalp krizi, hipertansiyon ve beklenmedik can sıkıntılarına yol acabiliyor. Zira dikkatli olmakta fayda var :D

Ben bile yazarken üşendim ama sıkılmadan bu kadar yazıyı okuyanlar varsa da ayrıca teşekkür ederim.Lange'ler için Thevenin'den bir alıntı ile incelemeleri bitiriyorum.

Thevenin yazdı:Resim
Kullanıcı avatarı
MertYe

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 195 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners