Hangi Saati Denediniz / İncelediniz?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Hangi Saati Denediniz / İncelediniz?

Mesaj lombardo » 24 Haz 2017, 18:18

afl yazdı:Thevenin güzel ek olmuş.
Horolojik geçmişimde çok uzun bir süre farklı sebeplerle Rolex ve Patek kraliyet tahtında oturdu. Sonra Breguet ve Vacheron un da krliyet ailesinde olması mantıklı geldi ama tahtı alamadılar. Son yıllarda bağımsız butik üreticileri tahta çıkarmak istedim. Teknik ve estetik olarak özellikle Kari Voutilainen, Philippe Dufour, Lang& Heyne ve Roger Smith muhteşem saatler yaratıyorlar ama yine de senede 50 saatle kral olunamıyor. Ne zaman ki Lange lere daldım şaşkınlığım ve hayranlığım inanılmaz boyutlara geldi. Elime aldığım her Lange teknik olarak estetik olarak işçilik olarak çok çok üst düzeydi. PLM bunlardan sadece biri. Terra Luna nın arkası kadrandan daha karmaşık ve hem celestial hem timezone. En basit Lange 1 in kadranı bile altın oran fibonacci serisi vs gibi tonla geometrik matematik hesapla düzenlenmiş. Mekanizma olarak her bir model ayrı ayrı üstünlüğe yeniliğe sahip. Evet Patek yılların geleneği ve horolojinin sürekli mihenk taşı ama objektif bakan tecrübeli her göz rahatça farkeder ki A. Lange & Söhne hem mekanizma hem estetik hem teknik hem de işçilikte daha üstün. Her iki markanın örneklerine sahip olmuş ya da en azından her iki markanın neredeyse tüm önemli modellerini canlı inceleme fırsatı bulmuş biri olarak benim görüşüm bu yönde. Lange bambaşka bir dünya.
Kral öldü , Yaşasın yeni kral!!!

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fazlasıyla dogru tespitler oldugunu düşünüyorum. bana goreyse; Lange mevzusunu, kadrandaki bir ''i/SA'' (in Sachsen) ibaresine, ya da baska deyişle, Glashütte saatçiliği ne genellemek bazı seyleri daha da iyi farketmemize yardımcı olabilir..

gerçekten de; lange, GO, moritz vs.. markaların mekanizmasal yenilikleri/patentlerinden tutalım, işçilik kalitesine, mekanizmanın görselliğine verilen önemden, bahsettiğiniz kadran mükemmelliyetçiliğine dek kral bana göre zaten her zaman glashütte idi. mekanizmanın arka plakasını; yalnızca balansın etrafı boyunca kusursuz bir daire biçiminde kesip geri kalan kısmına dokunmamak bir glashütte saatçiliği geleneğidir. sokulebilir ''jewel-tas'' yuvaları yine keza. ama bunlar taa 1800 lü yıllardan beri suregelen ve terkedilmeyen eski özellikler. bugün ise dünyanın yarım ve hatta ceyrek saat dilimleri de dahil tüm saat dilimlerini içeren tek worldtime komplikasyonundan tutalım, balans yayında sac teli kullanımına dek bir çok önemli yenilik Glashütte saatçiliğince kazandırılmaya devam etmekte.

patek ya da vc e baktıgınızda; ''en komplike'' saatler konusunda ayrı bir ligde gorunseler de; o saatlerdeki o ''çok'' adetteki komplikayonların cogunun; donup dolasıp aynı astronomi temelli ve birbirine baglı ve aslına bakarsanız cok da zaruri ya da kullanıslı olmayan komplikasyonlar oldugu da bir gercek.

su an hepsi tek tek aklıma gelmiyor ama epey arastırıp okumustum. ama soyle soylemek mumkun; bir defa mekanizmacılık anlamında zaten swiss saatçiliğinden bir tık geri değiller ama esas onemli olanı; kadran, kasa, işçilik vs.. gibi diğer konulara da fazlasıyla eğiliyor ve mumkun en iyi yi yapmaya surekli gayret ediyorlar..

saatçilikten hiçbişey anlamayan bir insan bile, birinde gordugunde en azından, atıyorum sunun gibi bir güzellikle tanısmıs oluyor:

Resim
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak!...
Kullanıcı avatarı
lombardo

Mesaj afl » 24 Haz 2017, 18:41

lombardo yazdı:
afl yazdı:Thevenin güzel ek olmuş.
Horolojik geçmişimde çok uzun bir süre farklı sebeplerle Rolex ve Patek kraliyet tahtında oturdu. Sonra Breguet ve Vacheron un da krliyet ailesinde olması mantıklı geldi ama tahtı alamadılar. Son yıllarda bağımsız butik üreticileri tahta çıkarmak istedim. Teknik ve estetik olarak özellikle Kari Voutilainen, Philippe Dufour, Lang& Heyne ve Roger Smith muhteşem saatler yaratıyorlar ama yine de senede 50 saatle kral olunamıyor. Ne zaman ki Lange lere daldım şaşkınlığım ve hayranlığım inanılmaz boyutlara geldi. Elime aldığım her Lange teknik olarak estetik olarak işçilik olarak çok çok üst düzeydi. PLM bunlardan sadece biri. Terra Luna nın arkası kadrandan daha karmaşık ve hem celestial hem timezone. En basit Lange 1 in kadranı bile altın oran fibonacci serisi vs gibi tonla geometrik matematik hesapla düzenlenmiş. Mekanizma olarak her bir model ayrı ayrı üstünlüğe yeniliğe sahip. Evet Patek yılların geleneği ve horolojinin sürekli mihenk taşı ama objektif bakan tecrübeli her göz rahatça farkeder ki A. Lange & Söhne hem mekanizma hem estetik hem teknik hem de işçilikte daha üstün. Her iki markanın örneklerine sahip olmuş ya da en azından her iki markanın neredeyse tüm önemli modellerini canlı inceleme fırsatı bulmuş biri olarak benim görüşüm bu yönde. Lange bambaşka bir dünya.
Kral öldü , Yaşasın yeni kral!!!

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fazlasıyla dogru tespitler oldugunu düşünüyorum. bana goreyse; Lange mevzusunu, kadrandaki bir ''i/SA'' (in Sachsen) ibaresine, ya da baska deyişle, Glashütte saatçiliği ne genellemek bazı seyleri daha da iyi farketmemize yardımcı olabilir..

gerçekten de; lange, GO, moritz vs.. markaların mekanizmasal yenilikleri/patentlerinden tutalım, işçilik kalitesine, mekanizmanın görselliğine verilen önemden, bahsettiğiniz kadran mükemmelliyetçiliğine dek kral bana göre zaten her zaman glashütte idi. mekanizmanın arka plakasını; yalnızca balansın etrafı boyunca kusursuz bir daire biçiminde kesip geri kalan kısmına dokunmamak bir glashütte saatçiliği geleneğidir. sokulebilir ''jewel-tas'' yuvaları yine keza. ama bunlar taa 1800 lü yıllardan beri suregelen ve terkedilmeyen eski özellikler. bugün ise dünyanın yarım ve hatta ceyrek saat dilimleri de dahil tüm saat dilimlerini içeren tek worldtime komplikasyonundan tutalım, balans yayında sac teli kullanımına dek bir çok önemli yenilik Glashütte saatçiliğince kazandırılmaya devam etmekte.

patek ya da vc e baktıgınızda; ''en komplike'' saatler konusunda ayrı bir ligde gorunseler de; o saatlerdeki o ''çok'' adetteki komplikayonların cogunun; donup dolasıp aynı astronomi temelli ve birbirine baglı ve aslına bakarsanız cok da zaruri ya da kullanıslı olmayan komplikasyonlar oldugu da bir gercek.

su an hepsi tek tek aklıma gelmiyor ama epey arastırıp okumustum. ama soyle soylemek mumkun; bir defa mekanizmacılık anlamında zaten swiss saatçiliğinden bir tık geri değiller ama esas onemli olanı; kadran, kasa, işçilik vs.. gibi diğer konulara da fazlasıyla eğiliyor ve mumkun en iyi yi yapmaya surekli gayret ediyorlar..

saatçilikten hiçbişey anlamayan bir insan bile, birinde gordugunde en azından, atıyorum sunun gibi bir güzellikle tanısmıs oluyor:

Resim

lombardo :champ: kesinlikle katılıyorum. Ms. Christine Hutter in kendi saç telini kullanması olağan dışı bir durum. Detaya girersek, muhtemelen Saxsonia daki hemen her üreticinin gelenek, teknik, işçilik ve mükemmeliyeti nasıl harmanladığı hakkında kitaplar yetmeyebilir. GO daki işçiliğin ne kadar üstün olduğunu görünce hayretimi gizleyememiştim. Bu geçmiş tabii ki Glashütte yi ayrıcalıklı kılıyor, bu ayrıcalığın içindeyse A. Lange & Söhne gerçekten fark yaratıyor.
Haldimann ve Ervin Sattler gibi henüz kalabalıkların odağında olmayan hazineleri de hatırlatmıştınız :super: Onların da gün ışığına çıktığını görmeyi umarak Alman saatçiliğini yakın takibe devam :champ:
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj lombardo » 24 Haz 2017, 22:29

afl yazdı:Ms. Christine Hutter in kendi saç telini kullanması olağan dışı bir durum. Detaya girersek, muhtemelen Saxsonia daki hemen her üreticinin gelenek, teknik, işçilik ve mükemmeliyeti nasıl harmanladığı hakkında kitaplar yetmeyebilir.

efendim dogrudur; kitaplar hatta ansiklopediler yetmez fakat ben, hazır boyle aynı zevklere sahip bir forumdasla da karsılasınca dayanamayıp biraz gevezelik edeceğim ve Moritz' den kısaca bashedeceğim. Umarım anlayısla karsılanır...

sac teli konusu malum; tourbillon lar için bir seconds stop vazifesinde kullanılıyor. benim bildiğim kadarı ile lange dısında kullanan tek marka Moritz Grossmann ama yanılıyor da olabilirim..

Fakat yanılmıyor oldugum nokta; cogumuz haberdar olmasak da bugunku tourbillon ların buyuk cogunlugu, zaman ayarı yapılırken tourbillon u durdurma özelliğinden yoksun malesef. Lange ve Moritz hariç tabii ki..

bunun haricinde; ''ısıtarak renk verme'' her ne kadar bugün prestijli pek çok marka tarafından kullanılsa da; ilk çıkışını ve bugun hala uygulanıyor oluşunu yine Glashütte saatçiliğine borçlu olan bir yöntemdir.

Moritz, işi biraz 'kendine has' hale getirmek için; urettikleri kolları ve vidaları; mavi değil de, mor-kahverengi arası bir renge ısıtıyor. sır tabii ki kendilerinde gizli (hangi derecede ne kadar süre ile ısıtılması gerektiği vs..)

Resim

Resim

Resim

şimdi hani; bir işe adanmışlık, bir işe ''özen gösterme'' vardır ya hani...

bir analog saatte zaman gosterme hasassiyetinin bir sınırı vardır; en son dakika indisleri belirtilir kadranda. ama Moritz; daha hassas bir zaman ''okutma'' için; dakikaları da 5 esit parcaya bölüp, alt-20 saniye-indislerine de yer veriyor. tabii burada maharet; 20 sn. indislerini kadrana çizmekte değil; yelkovanın ucunu, dakika aralıklarının da beşte birinde yer alan o incecik cizgilerden daha kalın olmayacak kadar ince üretebilmekte!!!

Resim

son olarak; aslında çok basit olsa da gayet etkileyici bir fikri, bir detayı paylaşıp sonlandırayım madem :)

Moritz, sac telini kullandıgı modeli olan ''Benu Tourbillon'' da güzel bir toubillon kafesi de dizayn etmiş fakat biraz büyükçe ve kadranda 25. ile 35. dakikalar arasında kalan dakika indislerin yerini kaplıyor. işte sırf bu yüzden; yelkovan, mekezinden simetrilendirilerek bir yavru yelkovan oluşturulmuş ve bu yavru yelkovan da; tourbillon ın işgal ettiği o kısmi kadranın ''aynalandıgı'' bir baska alt kadranı gösteriyor ve böylece dakikayı okumak, yelkovan tourbillon un üzerine geldiğinde de mümkün olabiliyor:

sözgelimi aşağdaki görselda saatin; 4' ü 33 (hatta 32,5; çünkü aynı hassasiyet o alt kadranda da var!) geçtiğini söylemek için tahmine ya da göz kararı na gerek kalmıyor:

Resim

eh tekrar kusura bakmayın diyim. ve son olarak şöyle söyleyeyim; bu sadece Morizt deki durum.. GO da çok daha fena olaylar da var :) kisacası imza ''1/SA'' oldugunda saatçilik başka bir anlama bürünüyor desek abartmış olmayız..

bir de ''işçilik manzara'' sı ile sonlandırayım:

Resim
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak!...
Kullanıcı avatarı
lombardo

Mesaj asymptote » 24 Haz 2017, 23:46

lombardo, NOMOS hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir GO seviyesine yükselecek mi sizce?
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj lombardo » 25 Haz 2017, 08:12

@asymptote; ben aslında nomos un kini seviye değil de, strateji (amaclanan kitle) farkı olarak goruyorum. bir Glashütte saatini daha da affordable bir şekilde sunabilmek ve haliyle biraz daha geniş kitleye hitap etmek gibi..

ama bunu da kaliteden kesinlikle kısmadan yapıyorlar; yine inhouse mekanizma (ki; Dufour' un bile ÖVDÜGÜ!), yine aynı alman çeliğinden, inanılmaz kaliteli kasalar vs vs...

yani ben diğer mesajlarımda nomos u içermemişim ama nomos da glashütte saatçiliğinin önemli temsilcisidir ve kalite ve işçilik olarak çoook swiss leri cebinden cıkararı efendim :)
Kullanıcı avatarı
lombardo

Mesaj Ozkadir » 27 Haz 2017, 23:03

Resim yok tabletimde ama TAG Heuer Aquaracer denedim ve çok şık duruyor, baya beğendim..
Kullanıcı avatarı
Ozkadir

Mesaj Ozkadir » 27 Haz 2017, 23:03

Resim yok tabletimde ama TAG Heuer Aquaracer denedim ve çok şık duruyor, baya beğendim..
Kullanıcı avatarı
Ozkadir

Mesaj Hellhound » 11 Tem 2017, 14:27

Bir süredir vitrinlerde gördüğüm ancak pek ilgimi çekmeyen bir saati denedim;

Resim

Heuer 01, 45mm'lik boyutu ve kasa kalınlığıyla heybetli bir model. Okunabilirlik oldukça zayıf ancak böyle bir tasarıma sahip olmak isteyenin pek de umrunda olmayan bir hadisedir muhtemelen. Kronograf tuşlarının hissiyatı, dakika sayacının tam 12 de atması ve kronograf başlatıldığında atlama zıplama olmaması, kaliteli bir kronograf mekanizma olduğunu kanıtlıyor. Kauçuk kayışın hissiyatı ve minimal ayarlama imkanı ise şahane!

Biver soslu Heuer 01, tarzım olmasa da özellikleri ve tasarımıyla benzer fiyat kategorisindeki rakiplerini üzebilecek bir saat.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 277 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners