Gelir Seviyesine G繹re Kol Saati Al覺m覺?

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Gelir Seviyesine G繹re Kol Saati Al覺m覺?

Mesaj manil » 26 Kas 2019, 10:59

Bu konuya zaman覺nda tasarruf olay覺na dikkat 癟ekmek i癟in yazm覺t覺m.

Olay nihayetinde gelirin tahsis edilecei yere g繹re deiiyor. Oscar Wilde'覺n dedii gibi "L羹kslerimi bana verin, gereksinimlerim olmadan da yaar覺m" noktas覺na i geliyor.

Konuya nereden bak覺l覺rsa bak覺ls覺n, makro bazda iki farkl覺 tipte insan var.

1-) nce temel ihtiya癟lar > sonra l羹ks harcama

2-) Maslow'daki 2 ya da 3. basamak sonras覺 "l羹ks t羹ketim" olarak addedilen mekanik saat almak.

襤lk etapta tasarrufla ilgili verdiim 繹rnekte esasen g羹nl羹k olarak ihtiya癟 addedilen 癟eitli eylere belirli bir durasyonda harcanan paran覺n esas覺nda l羹ks t羹ketim finansman覺nda da kar覺lanabilecei idi. Bilgi ve g繹rg羹s羹 nispetinde konuya daha 繹nceden yorum yazan birisi konuyu 癟ok g羹zel bir ekilde kilitledii i癟in g羹zel bir fikir teatisine imkan kalmam覺t覺. imdi ise daha g羹zel yorumlar geliyor.

Zaman i癟inde yaad覺覺m deneyimlerle pekien d羹羹nceme g繹re, TR standartlar覺na g繹re, kii; gelirinden ge癟imi i癟in gereken minimum tutar覺 ay覺rd覺ktan sonra kalan paray覺 tahsis edecei yer yukar覺da belirttiim iki farkl覺 anlay覺tan hangisini se癟tiine g繹re deiiyor.

Bu iki farkl覺 tipin birbirini ikna edemeyeceini de yine zamanla 繹renmi oldum. Her iki taraf覺n da arg羹manlar覺 gayet kuvvetli. ahsen 2.kategorideyim ama 1.kategoriyi de ara ara hakl覺 g繹rm羹yor deilim.

* Ek a癟覺klama: 1.kategorideki insan a癟覺s覺ndan gelirde 繹nemli bir art覺 olmad覺覺 takdirde aile kurma, ev / araba sahibi olma, seyahat, 癟ocuk yetitirme, v.s. derken l羹ks羹n l羹ks羹 olarak g繹r羹lebilecek y羹ksek fiyatl覺 mekanik saat s覺ralamada 癟ook gerilere d羹ebiliyor...
Some people feel the rain. Others just get wet.

Bob Marley
Kullan覺c覺 avatar覺
manil

Kay覺t: 14 ub 2014, 12:33

Mesaj Xhantos » 26 Kas 2019, 11:23

Mekanik saati l羹ks t羹ketim olarak g繹rm羹yorum, temel ihtiya癟 benim i癟in. Ev sahibi olmak ise l羹ks (bar覺nma ihtiyac覺n覺 kar覺lamak i癟in ev sat覺n almaya gerek yok).

Ve tabi ben de temel ihtiya癟lar l羹ksten 繹nce gelmeli diyorum :)
Kullan覺c覺 avatar覺
Xhantos

Kay覺t: 30 Nis 2019, 22:00

Mesaj manil » 26 Kas 2019, 11:36

Xhantos yazd覺:Mekanik saati l羹ks t羹ketim olarak g繹rm羹yorum, temel ihtiya癟 benim i癟in. Ev sahibi olmak ise l羹ks (bar覺nma ihtiyac覺n覺 kar覺lamak i癟in ev sat覺n almaya gerek yok).

Ve tabi ben de temel ihtiya癟lar l羹ksten 繹nce gelmeli diyorum :)

Kii 繹zelindeki duruma g繹re deiiyor. Atomik marka ya da Vialux 200 TL'lik bir saat veya 700 TL'lik bir snzf79 tabii ki l羹ks deil. Olay覺n ayr覺m yeri saatte belirli bir tutar覺n 羹st羹nde ortaya 癟覺k覺yor.
Some people feel the rain. Others just get wet.

Bob Marley
Kullan覺c覺 avatar覺
manil

Kay覺t: 14 ub 2014, 12:33

Mesaj Alpera » 02 Ara 2019, 17:30

Gelir seviyesinin de bir otesinde aylik harcanabilir butce uzerinden bakmak belki daha dogru. Misal 100 kazaniyorsun ama tum aylik masraflardan sonra -cocuk okul, ev kira vs- cepte 10 kaliyorsa, standard bir insan icin bu daha belirleyici..

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullan覺c覺 avatar覺
Alpera

Kay覺t: 27 Kas 2019, 20:18

nceki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 156 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners