Gümrük Mevzuat ve Başağrısı

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Gümrük Mevzuat ve Başağrısı

Mesaj necati » 11 Mar 2014, 13:52

Yaklaşık 1.5 ay önce 200 dolarlık bir saat siparişi verdim. Şubatın ilk günü İstanbula giriş yaptı. 1 ay İstanbulda gümrükte bekletildikten sonra Giresuna geldi. 1 haftadır Giresunda bekletiliyor. Ben Giresuna 1 saatlik mesafede bir ilçedeyim. Aradım sordum, dediler ki kendin geleceksin. Daha önce vergi dilimine giren saat aldım, ödeyeceğim vergi miktarını içeren bir yazı ile beraber ilçeye geldi ve ödeyip aldım saatimi dedim. Mevzuat böyle dediler. İyi ama ben bu konuyu PTT genel müdürlüğü ile konuştum, onlarda böyle söylüyor dedim. Dedi ki kaça aldığınızdan emin olamayız, paypalla yaptığınız ödeme makbuzunun çıktısını alıp gelin, yoksa biz Türkiyedeki satış fiyatı üstünden değerlendiririz. Ya arkadaş bu nedir :evil:
Kullanıcı avatarı
necati

Re: GÜMRÜK MEVZUAT VE BAŞAĞRISI

Mesaj ernest0 » 11 Mar 2014, 14:02

Bence gidin saatinizi alin sonrasinda yazili sikayet edip yol masraflarinizi isteyin...

Ama once bir saati alin ne olur ne olmaz...
İmzanız

Bu oluşturduğunuz mesajlara eklenebilecek bir yazı bloğudur. 200 karakterlik limiti vardır.
Kullanıcı avatarı
ernest0

Re: Gümrük Mevzuat ve Başağrısı

Mesaj cagatay10 » 11 Mar 2014, 14:19

Benim gordugum, ne zaman PTT araciligiyla gelse sorun oluyor bu tur paketler. Cok daha pahali fiyatlara saatler aldim Turkiye'de yasarken internet uzerinden ama ya DHL ya da UPS ile getirttim paketi. Kendileri her islemi halledip, kapima getirdiler. Umarim siz de en kisa surede kavusursunuz saatinize.
Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır...
Kullanıcı avatarı
cagatay10

Mesaj necati » 11 Mar 2014, 14:29

Konuşmalardan anladığım şu, işleri zorlaştırıyorlar. Demin bir daha aradım ptt kargodaki görevliyi. Kargo kutusunun üzerinde saatin fiyatı mevcut ancak gümrük görevlisinin bundan haberi bile yok. Kutuyu hala görmemiş ve benden kaça aldığımı ispat etmemi istiyor. PTT genel müdürlüğü diyorki gümrük vergisi olsa bile ürün kapınıza gelir, vergiyi ödeyip kargonuzu alırsınız. Gümrükteki adam diyorki il merkezine gelin, kaça aldığınızı paypal çıktısı ile ispat edin. Neresinden tutarsanız tutun, tutarsızlık. Fiyattan şüphen varsa banka verilerine ulaşıp sen ispat et diyecem, adamın fiyattan bile haberi yok.
Kullanıcı avatarı
necati

Re: Ynt: Gümrük Mevzuat ve Başağrısı

Mesaj Miriel » 11 Mar 2014, 14:44

cagatay10 yazdı:Benim gordugum, ne zaman PTT araciligiyla gelse sorun oluyor bu tur paketler. Cok daha pahali fiyatlara saatler aldim Turkiye'de yasarken internet uzerinden ama ya DHL ya da UPS ile getirttim paketi. Kendileri her islemi halledip, kapima getirdiler. Umarim siz de en kisa surede kavusursunuz saatinize.

Bu sekilde geldiği zaman çok fazla ek ücret çıkmıyor mu?
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj cagatay10 » 11 Mar 2014, 15:19

Simdi soyle. Benim bu tarz alisverislerim hep Amazon.com'dan oldu. Orada da, kendi sattiklari urunlerin vergisini zaten toplam tutara ekliyor ve gumruk ucretlerini de Amazon kendisi karsiliyor. DTP veya DPT diye bir gumruk koduyla geliyor yanlis hatirlamiyorsam. Dolayisiyla paket buraya geldiginde ekstra herhangi bir ucret odemiyorsunuz. Hatta Amazon o kadar duzgun bir site ki, zaman zaman "Biz yanlis hesaplamisiz vergisini, bu kadar parayi geri iade ettik kartina" bile deyip, iade ediyor parani. Ama tekrarliyorum, butun bu soylediklerim, Amazon'un direk kendi sattigi urunler icin.
Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır...
Kullanıcı avatarı
cagatay10

Mesaj tarkani » 11 Mar 2014, 15:23

Saat ardiyede bekliyorsa, ardiye masrafları saatin fiyatını aşabilir. Şimdi huylarına gidin, saatinizi alın, sonra uğraşırsınız.
Kullanıcı avatarı
tarkani

Mesaj ernest0 » 11 Mar 2014, 15:38

cagatay10 yazdı:Simdi soyle. Benim bu tarz alisverislerim hep Amazon.com'dan oldu. Orada da, kendi sattiklari urunlerin vergisini zaten toplam tutara ekliyor ve gumruk ucretlerini de Amazon kendisi karsiliyor. DTP veya DPT diye bir gumruk koduyla geliyor yanlis hatirlamiyorsam. Dolayisiyla paket buraya geldiginde ekstra herhangi bir ucret odemiyorsunuz. Hatta Amazon o kadar duzgun bir site ki, zaman zaman "Biz yanlis hesaplamisiz vergisini, bu kadar parayi geri iade ettik kartina" bile deyip, iade ediyor parani. Ama tekrarliyorum, butun bu soylediklerim, Amazon'un direk kendi sattigi urunler icin.

DTP = door to port

DDP = duty delivered paid

Yurtdisindan yuksek bedelli urun aliyorsaniz mutlaka ddp yada dtp alin arkadaslar, amaan bisey olmaz gumrukten gecer ne diye ekstra para odeyeyim diye dusunmeyin...
İmzanız

Bu oluşturduğunuz mesajlara eklenebilecek bir yazı bloğudur. 200 karakterlik limiti vardır.
Kullanıcı avatarı
ernest0

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 194 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners