Merdiven Altı Kayış Üretimi :)

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Merdiven Altı Kayış Üretimi :)

Mesaj starex » 21 Eyl 2013, 14:18

Arkadaşlar selam,

Mahalle saatçilerindeki kayışları bilirisiniz, hepsi birbirinin aynı, kısa ve et kalınlıkları da ince. Vostok scuba dude saatim için et kalınlığı fazla bir kayış aradım bulamadım. Sonra tabi kolları sıvadım. :roll:

Samanpazarını altını üstüne getirdim. Sadece Altındağ belediye otoparkını geçince sağda parça deri satan bir yer buldum. Genelde yumuşak derilerdi, saat kayışı için biraz daha sert derilere ihtiyacım olduğunu tecrübe ile anladım ;) Bu dükkanda biz ve iğne de vardı. Toplam 8 lira verdim.

Bu dükkandan biraz daha ileride, Güven Deri'den mumlu ip aldım, çeşitli renklerde. İplerin metresi 10 kuruş. Yavaş yavaş takımı toplamaya başlamıştım.

Konya sokak sonunda çantacılar çarşısı var. Orada Uysal ticaretten Becker marka çarklı zımba (17,50 TL) aldım kayışa düzgün delik açabilmek için. Anafartalar caddesinin devamında güvercin sokakta ayakkabıcılar çarşısı olduğu öğrendim. Oradan daha ince mumlu ip alabilirdim ancak hiçbirinde daha ince mumlu ip bulamadım.

Bu kadar laf yeter, şimdi iş başına :champ:

Malzemeler bunlar
Resim

Deri parçasını ölçerek maket bıçağı ve metal cetvel yardımıyla kestim.
Resim

Parçaları yapıştırdım ve kurumaya bıraktım.
Resim

Biz ve cetvel kullanarak önce dikiş yerlerini belirledim. Çift iğne ile dikmek istiyordum ancak deriye çift iğnenin gireceği deliği açmak tahminimden çok zordu, sanırım bunun için başka bir alete ihtiyaç vardı. Önce tek tarafı sonra diğer taraftan dikmeye karar verdim. Dikiş işlemi kolay değilmiş :shock:

Mumlu ipin çapı 1 mm, yani oldukça kalın, iğne çapı da 1 mm, deriden karşılıklı iğneleri geçirmek çok zormuş ancak önemli tavsiye ellerime ameliyat eldiveni (eczanelerde bulabilirsiniz) geçirerek iğneyi çok daha sıkı kaymayacak şekilde tutmuş oldum. Dikişi deriyi mengeneye sıkıştırarak yaptım. Youtube'da izlediğim videolardan derinin yan tarafından düğüm atmayı öğrendim ve uygulamaya çalıştım.

Resim

Dikişi bitirdikten sonra çarklı zımba ile ölçülü delikler açtım. İkinci parçayı da diktim ve ebay'den sipariş ettiğim tokayı taktım.
Resim

Şöyle birşey çıktı ortaya:

Resim

Resim

İlk denemeler için fena değil galiba ama fotoğrafta da görülebileceği gibi deri parçalarının öpüştüğü kenar hat çok kötü görünüyor, bunlar sanki bütün bir parçaymış gibi olmalı, ancak neyle alıştırılıyor bilemiyorum. Bilen arkadaş varsa paylaşırsa memnun olurum.
Dikişler de muntazam olmadı :( ama idare eder sanırım.

Yazması kolay tabi :champ: , bu kayışı son haline getirmek 1 haftamı aldı. Tabi her gün çalışmadım. Toplamda 3 gece 1-2 saat çalıştım. Belki ilerde pratik kazanırım, eldiven bayaa hızlandırdı dikiş işini.

Şimdilik bu kadar.

Selamlar.
These are the best of times.
Kullanıcı avatarı
starex

Re: Merdiven Altı Kayış Üretimi :)

Mesaj mlm » 21 Eyl 2013, 14:42

İlk kayış denemem gözümün önüne geldi de, sizinki ilk deneme için bildiğiniz usta işi olmuş. Tebrikler :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Triton » 21 Eyl 2013, 14:46

Kutlarım, biraz tecrübeyle çok daha iyi işler çıkaracağın inancındayım. Fazlası ile yeterli...

Bu işi seri üretenler özel makineler kullanıyor. Örneğin yabancı belgesel kanallarında nasıl yapılmış diye bir dizi var. Burada her tür ürünün fabrikasyon sürecine bakınca en basit işler için dahi komplike makineler kullanıldığı görülebilir.

Elde üretmek gerçek zanaatkarlık dır.

Özellikle özel tip kayışlar hem çok pahalı hem de siparişle yapılıyor ve her yerde bulunmuyor. Bu konuda bir piyasa açığı olduğunu düşünüyorum.

Başarılar dilerim....
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Triton

Mesaj Erdem35 » 21 Eyl 2013, 15:06

Eline sağlık :champ: ilk deneme için güzel :thumbup:
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Re: Ynt: Merdiven Altı Kayış Üretimi :)

Mesaj hozburun » 21 Eyl 2013, 15:50

Tebrikler :champ: yeteneğiniz olduğu kesin ;)
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Ozgur » 21 Eyl 2013, 16:08

Tebrikler, daha da iyi olacagina eminim :champ:
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Mesaj Hsnmrycl » 21 Eyl 2013, 16:43

Elinize saglik :champ:
Vostoka yakismis :thumbup:
Devamini merakla bekliyorum ;)
Selamlar
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj serhat200 » 21 Eyl 2013, 16:49

Tebrikler ilk çalışma için gayet güzel :champ:
Kullanıcı avatarı
serhat200

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 60 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners