"Swiss Made" Kriterleri

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: "Swiss Made" Kriterleri

Mesaj Bg17 » 07 Ara 2016, 16:54

Ben cok ciddi bir sorun olacagini dusunmuyorum, esas maliyet kalemi iscilik, iscilik ucreti hatta tasarim adi altinda genel giderler isvicre uretimi parcalarin uzerine dagitilirsa, yuzde 60 falan komik kalir.

Finansci bakis acisi olabilir ;)
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj o2o » 07 Ara 2016, 19:59

Bg17 yazdı:Ben cok ciddi bir sorun olacagini dusunmuyorum, esas maliyet kalemi iscilik, iscilik ucreti hatta tasarim adi altinda genel giderler isvicre uretimi parcalarin uzerine dagitilirsa, yuzde 60 falan komik kalir.

Aklıma "2+2 kaçtır diye soran işverene, kaç olsun istersiniz diye soran muhasebeci" geldi.[emoji2]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
o2o

Re:

Mesaj afl » 19 Ara 2016, 13:37

Bg17 yazdı:Ben cok ciddi bir sorun olacagini dusunmuyorum, esas maliyet kalemi iscilik, iscilik ucreti hatta tasarim adi altinda genel giderler isvicre uretimi parcalarin uzerine dagitilirsa, yuzde 60 falan komik kalir.

İlk tepkiyi veren H. Moser & Cie oldu. Firma geleneksel İsviçre saatçiliğinin korunması ve devamı için çok daha ağır standartlar olması gerektiğini savunuyordu. Hairspring de dahil olmak üzere bir saatin %95 ini İsviçre'de kendi tesislerinde yapan firma kalan %5 lik bölümü de yine İsviçre firmalarından tedarik ediyor. Bu şartlar altında çok daha az İsviçre malı olan firmalarla aynı kefeye konmayı reddettiler ve 2017 den itibaren tüm saatlerinde artık swiss made yazmayacaklarını beyan ettiler.
Aslında yazısız bırakacaklarını düşünmüyorum, sanırım "öz swiss made" falan gibi bir şey çıkabilir :lol:
Kullanıcı avatarı
afl

Re: Re:

Mesaj anywhere » 19 Ara 2016, 14:20

afl yazdı:Aslında yazısız bırakacaklarını düşünmüyorum, sanırım "öz swiss made" falan gibi bir şey çıkabilir :lol:

:lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
anywhere

Re: Re:

Mesaj Hellhound » 19 Ara 2016, 14:38

afl yazdı:

İlk tepkiyi veren H. Moser & Cie oldu. Firma geleneksel İsviçre saatçiliğinin korunması ve devamı için çok daha ağır standartlar olması gerektiğini savunuyordu. Hairspring de dahil olmak üzere bir saatin %95 ini İsviçre'de kendi tesislerinde yapan firma kalan %5 lik bölümü de yine İsviçre firmalarından tedarik ediyor. Bu şartlar altında çok daha az İsviçre malı olan firmalarla aynı kefeye konmayı reddettiler ve 2017 den itibaren tüm saatlerinde artık swiss made yazmayacaklarını beyan ettiler.
Aslında yazısız bırakacaklarını düşünmüyorum, sanırım "öz swiss made" falan gibi bir şey çıkabilir :lol:

Patek Philippe, Roger Dubuis ve Cartier bile kullanıyor diye yılların Geneva Seal'ı yerine Patek Philippe Seal'ı kullanma kararı almıştı. H. Moser & Cie da aynı Patek gibi "benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir mi" diye düşünmüş...

Resim

Belki de durum daha çok firmanın benimsediği über minimalistik felsefesini desteklemek için bahane olmuştur. Swiss Alp Watch'u tasarlarken geleneklerini koruyorlar da iş mekanizmaya gelince mi diğer markalarla aynı kefeye konmak istemediler :roll:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj neperliva » 10 Oca 2017, 14:40

Swiss Made yazmak icin gerekli minimum kriter sahte saat ureticisi olmak 8-)
Kanit:
Swiss made yazan saatin icinden japon mekanizma cikmisti :lol:
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Mesaj mosef » 11 Oca 2017, 08:47

neperliva yazdı:Swiss Made yazmak icin gerekli minimum kriter sahte saat ureticisi olmak 8-)
Kanit:

Bahsettiğiniz konuyu biraz açar mısınız?
Kullanıcı avatarı
mosef

Mesaj neperliva » 11 Oca 2017, 17:26

mosef yazdı:
neperliva yazdı:Swiss Made yazmak icin gerekli minimum kriter sahte saat ureticisi olmak 8-)
Kanit:

Bahsettiğiniz konuyu biraz açar mısınız?

Swiss made yazılı saatlerin ikinci el alımına şahit olmuştum da, bir akrabam gerçekmiş diye ısrar etti Guess Collection bir saatte.
İçini açtı baktı ve japon quartz (VD-53) çıktı (orjinalinde swiss quartz olması gereken bir model).

Bu başlık olmasaydı inandıramıyorduk swiss made olmadığına :lol: götürüp iade etti sonra.

İşçilikten de anlayan bir aslında hayatı paslanmaz çelikler arasında geçen bir üretim mühendisinden söz ediyoruz. :geek:
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Önceki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Byrmcl ve 234 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners