Pop羹lerleen Vintage Saatler ve Doland覺r覺c覺lar Hakk覺nda

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Pop羹lerleen Vintage Saatler ve Doland覺r覺c覺lar Hakk覺nda

Mesaj Bg17 » 21 May 2015, 18:54

Cok uzunca bir sure vintage jaeger bakindim, duzgun durumda olanlar nerdeyse sifir fiyatina, digerleri dr copten hallice...

Cok cok cok dikkatli olmak lazim, vintage saat almak pimi cekilmis el bombasi gibi bisey...
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan覺c覺 avatar覺
Bg17

Kay覺t: 27 Oca 2012, 07:42

Mesaj Cct » 22 May 2015, 22:02

Bende baya覺 bir s羹redir Annual Calendar'l覺 bir Universal Geneve bak覺yorum fakat bir t羹rl羹 cesaret edemiyorum.

Bu cesaret yoksunluunun bir numaral覺 sebebide Hodinkee'deki Bidders Beware b繹l羹m羹. Modeli ve markan覺n y覺llar i癟erisindeki geliimini 癟ok iyi bilmek gerekiyor. Vintage saatler pop羹lerletik癟e kadran deiimleri hatta o d繹nem homage saatlerin 羹zerine logo, text ekleme durumu 癟ok artt覺.
Her t羹rl羹 saat itinayla tak覺l覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
Cct

Ya: 39
Kay覺t: 21 Oca 2013, 20:07

Mesaj Clk » 23 May 2015, 08:25

Bu tip vintage saat almak istiyorsaniz Christies tarzi m羹zayede evlerinden almanizi tavsiye ederim. Genellikle hepsi belli bir kontrolden geciyor ve "ufak bir ihtimal dolandirilmis olsaniz bile" saatin kaynagi belli. Dolayisi ile paranizi kurtarma sansiniz olur.
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj rizusnophere » 28 May 2015, 03:59

manil yazd覺:ok iddial覺 olmak istemiyorum ama bu konuda birebir tan覺d覺覺m insanlar覺n d覺覺nda, bir kimseden (eksper yapt覺rmaks覺z覺n) saat almam m羹mk羹n deil.

Biraz daha a癟al覺m.

Vintage saate d羹k羹nl羹k bir yaam tarz覺 olabilecei gibi "trendy" olman覺n da gerei olabilir. TSF 羹yelerinin (2.mesaj覺nda forumu yerden yere vurarak "forumda neden bu konulara deinmiyorsunuz, b繹yle i olmaz.." diyerek 3.mesajdan sonra tabiri caizse arazi olan; yani g羹n羹m羹z羹n emek sarfetmeksizin haz覺ra konmac覺 insan tipine birebir numune tekil edenler hari癟 olmak 羹zere) bu ii bir hobi ve zevk meselesi olarak ele ald覺覺n覺 d羹羹n羹yorum. Dolay覺s覺yla bilin癟li tercih yapacaklard覺r. (stadlar覺 zaten hari癟 tutuyorum...)

Dier kesim ise moda sayfalar覺nda g繹rd羹羹 saatleri ya da benzerlerini zaten bulup buluturuyor. Kimseyi ay覺rma niyetim yok ama durum b繹yle. Biz de baz覺m覺z覺n 繹nem verdii hobi v.s.yi beenmeyebiliriz. K覺nanacak bir durum deil kesinlikle.

te yandan trendleri 癟ok yak覺ndan takip eden bizim ESNAF'覺m覺z her zaman olduu 羹zere adam d羹d羹klemekte bir ad覺m 繹ne 癟覺k覺yor. Yer 繹nemli deil, ikinci el saat satan ve ad覺 saaat癟i ... usta olan ah覺slar覺n d羹kkan覺na gidildiinde 5 para etmez 癟覺kma-toplama Omega'lar覺n adeta cumhuriyet alt覺n覺 gibi bekledik癟e deer kazanan emtia gibi lanse edilmesine bizzat ahit oldum.

Adama "Usta, bunun kurma kolu farkl覺 duruyor ve de modeli internetten aratt覺覺mda arka kapa覺n覺n d羹z olduunu g繹r羹yorum, bunda ise deniz at覺 fig羹r羹 var" demesem hi癟 bir ey s繹ylemeyecek. Abimiz muhtemelen sahipleri taraf覺ndan bozuk diye kendisine b覺rak覺lan 3-5 saati bi ekilde toplatarak yeni saatler 羹retmi. Horoloji ad覺na, sanayileen T羹rkiye ad覺na g羹zel haberler ama bu eklektik 羹r羹nlerin insan覺 kand覺rmak suretiyle sat覺lmas覺n覺n 癟ok doru olmad覺覺n覺 d羹羹n羹yorum.

Maalesef ben de belki dahil olmak 羹zere, vintage saatten anlad覺覺m覺z, 癟izilmi bir kasa, rengi atm覺 bir aray羹z ve indisler ile eskitme deri kay覺. Bunun alt覺nda 2013 model bir ETA 2892 varm覺 yokmu 癟ok dikkat edilmiyor.

Kendi ad覺ma vintage Rolex'leri, JGL ya da Longines'leri 癟ok sevsem de, vintage ak覺m覺n覺n ge癟ici bir trend olduunu d羹羹n羹yorum. 襤lk bata da belirttiim 羹zere bu konuda saati satan kiiden kendim gibi emin olmad覺k癟a bu iin ticaretine girilmesinin 癟ok 癟ok riskli olduunu ve gelien bu trend 羹zerinden rant salamak isteyenler taraf覺ndan (yurti癟i ya da yurtd覺覺 sat覺c覺lar) suistimal e urat覺lmaya dikkat etmek gerektiini d羹羹n羹yorum.

S繹z羹n 繹z羹, internet 羹zerinden parf羹m-deodorant al覺r gibi vintage saat almak 癟ok 癟ok riskli.

Hakl覺s覺n覺z yaz覺n覺za kesinlikle kat覺l覺yorum.Yeri gelmiken T羹rkiyede bu konuda ciddi bir rant d繹nmeye balamas覺ndan bahsetmeden ge癟emeyeceim.il alt覺n sand覺k mal覺 klasik dedemin yadigar覺 gibi benzetmelerle maddi deeri olmayan 繹zellikle Omegalar覺n u癟uk fiyatlara gitmesi zaten balam覺ken yan覺na bonus olarak iwc,zenith de eklendi yak覺n zamanlarda.

Bu ve bu gibi u癟uk a癟覺lm覺 ilanlar覺n aksine nadide par癟alar da bulunabiliyor T羹rkiyede.zellikle 69 Seamaster Moonwatchlar(sadece bir tane g繹rm羹 olsam da olmayaca覺 anlam覺na gelmiyor),seamaster 120 ve 300 ler bulunabiliyor T羹rkiyede koleksiyon deeri olan Omegalar olarak.

BU hobinin pek modas覺n覺n ge癟eceini zannetmiyorum,T羹rkiyede bunu trendy ama癟larla lanse etseler de ahsen olduk癟a ilgiliyim eski Omegalara-pek 癟ok kiinin de vintage olay覺yla ilgilendii d羹羹n羹yorum.

G羹ncel baz覺 modeller Omegada ilgimi 癟ekmiyor,baz覺lar覺 ise Rolexle yar覺覺r listelere sahipler bu sebeple g羹ncel modellere y繹nelmiyorum art覺k Omega ak覺llanana kadar.G羹n羹m羹zden zaten 8500 cal PO,2500 cal SM,1861 cal MW mevcut bende, ki bana g繹re Omegadaki ideal orta s覺n覺f modeller bunlar benim i癟in.Omega ARGE olarak milyonlar harcasa da 20.000 civar覺 liste fiyatlar覺(dark side,master coax 300,globemaster) ve ikinci eldeki d羹羹ler baz al覺nd覺覺nda pek mant覺kl覺 bir yat覺r覺m deil u s覺ralar.
Yukar覺da sayd覺覺m SM 300 ploprof un atas覺 say覺labilir bence.zellikle bezelde lume kullan覺m覺 u anda bile yeniden pop羹ler olmu bir tasar覺m 繹esi.Ayn覺 ekilde birinci nesil dokunulmam覺 bir moonwatch uanki ceramic moonwatclardan kat kat daha g羹zel.

Ayn覺 ekilde baka bir 繹rnek olmas覺 a癟覺s覺ndan Rolexdeki ( topa tutulmaya haz覺r olay覺m en iyis Rolexe bir eletiri yapaca覺m TSF de) 116610LV Hulk yerine 16610LV FAT 4 dial 2003 model F serisi hulk kutulu belgeli ve kusursuz durumdaysa hem 癟ok iyi bir yat覺r覺m arac覺 hem de daha az yanar d繹ner benim i癟in(seramik bezel mat oluna houma gidiyor nedense).Ki bahsettiim rolex u s覺ralar 8500+ fiyat覺yla g羹ncel modelden daha pahal覺 konuma geldi bile.
Kullan覺c覺 avatar覺
rizusnophere

Kay覺t: 16 Kas 2012, 09:11

Mesaj rizusnophere » 28 May 2015, 04:03

Cct yazd覺:Bende baya覺 bir s羹redir Annual Calendar'l覺 bir Universal Geneve bak覺yorum fakat bir t羹rl羹 cesaret edemiyorum.

Bu cesaret yoksunluunun bir numaral覺 sebebide Hodinkee'deki Bidders Beware b繹l羹m羹. Modeli ve markan覺n y覺llar i癟erisindeki geliimini 癟ok iyi bilmek gerekiyor. Vintage saatler pop羹lerletik癟e kadran deiimleri hatta o d繹nem homage saatlerin 羹zerine logo, text ekleme durumu 癟ok artt覺.

zellikle bu konuda reklam olmas覺n fakat mondani rolex submariner story konusunda gayet yeterli bir kaynak(kadran bezel mekanizma uyumlar覺 farklar覺)

Fiyat覺 biraz tuzlu fakat kesinlikle bu konuda al覺c覺ysan覺z ve yat覺r覺m ama癟l覺 d羹羹n羹yorsan覺z balang覺癟 kitab覺 say覺labilir.
Clk yazd覺:Bu tip vintage saat almak istiyorsaniz Christies tarzi m羹zayede evlerinden almanizi tavsiye ederim. Genellikle hepsi belli bir kontrolden geciyor ve "ufak bir ihtimal dolandirilmis olsaniz bile" saatin kaynagi belli. Dolayisi ile paranizi kurtarma sansiniz olur.

Buyer's premium ad覺 verilen olay gerek auctionata gerek christies de tam bir soygun.Eksperlik yap覺l覺r ama bunun 羹r羹n羹n hat覺r覺 say覺l覺r bir y羹zdesi olmas覺 biraz fazla geliyor bana.(yan覺lm覺yorsam auctionata da y羹zde 25 leri buluyordu sigorta+ta覺ma+komisyon 羹癟l羹s羹)
Kullan覺c覺 avatar覺
rizusnophere

Mesaj onatozer » 28 May 2015, 08:58

rizusnophere yazd覺:Buyer's premium ad覺 verilen olay gerek auctionata gerek christies de tam bir soygun.Eksperlik yap覺l覺r ama bunun 羹r羹n羹n hat覺r覺 say覺l覺r bir y羹zdesi olmas覺 biraz fazla geliyor bana.(yan覺lm覺yorsam auctionata da y羹zde 25 leri buluyordu sigorta+ta覺ma+komisyon 羹癟l羹s羹)

襤sim vermem yanl覺 olur ama b羹y羹k m羹zayede firmalar覺n覺n komisyon haricinde de artt覺rma biti fiyatlar覺n覺n kesinlikle rayicinin 羹st羹nde bittiini d羹羹n羹yorum. Tabii ki kan覺tlamas覺 yasal olarak imkans覺z ve kat覺l覺mc覺lar覺n o anki ruh hallerine bal覺 ancak, 繹rnek vermek gerekirse bir m羹zayedede takip ettiim JLC Reverso Rouge Boutique Edition T羹rkiye'de bile maazadan liste fiyat覺ndan indirim ile al覺nabilirken nas覺l liste fiyat覺n覺n 1,5 kat覺na sat覺labilir akl覺m alm覺yor. Keza vintage saatlerde b繹yle bir liste fiyat覺 emsali olmad覺覺ndan bu durum daha da fahi hale geliyor.

O nedenle bir癟ok saatin ger癟ek pazar deerinin a癟覺k artt覺rmalar ile belirlenen miktarlar覺n alt覺nda olduunu d羹羹n羹yorum. :roll:
"Watch Idiot Savant"
Kullan覺c覺 avatar覺
onatozer

Kay覺t: 27 Nis 2010, 17:02

Mesaj rizusnophere » 28 May 2015, 14:51

OnatOzer yazd覺:
rizusnophere yazd覺:Buyer's premium ad覺 verilen olay gerek auctionata gerek christies de tam bir soygun.Eksperlik yap覺l覺r ama bunun 羹r羹n羹n hat覺r覺 say覺l覺r bir y羹zdesi olmas覺 biraz fazla geliyor bana.(yan覺lm覺yorsam auctionata da y羹zde 25 leri buluyordu sigorta+ta覺ma+komisyon 羹癟l羹s羹)

襤sim vermem yanl覺 olur ama b羹y羹k m羹zayede firmalar覺n覺n komisyon haricinde de artt覺rma biti fiyatlar覺n覺n kesinlikle rayicinin 羹st羹nde bittiini d羹羹n羹yorum. Tabii ki kan覺tlamas覺 yasal olarak imkans覺z ve kat覺l覺mc覺lar覺n o anki ruh hallerine bal覺 ancak, 繹rnek vermek gerekirse bir m羹zayedede takip ettiim JLC Reverso Rouge Boutique Edition T羹rkiye'de bile maazadan liste fiyat覺ndan indirim ile al覺nabilirken nas覺l liste fiyat覺n覺n 1,5 kat覺na sat覺labilir akl覺m alm覺yor. Keza vintage saatlerde b繹yle bir liste fiyat覺 emsali olmad覺覺ndan bu durum daha da fahi hale geliyor.

O nedenle bir癟ok saatin ger癟ek pazar deerinin a癟覺k artt覺rmalar ile belirlenen miktarlar覺n alt覺nda olduunu d羹羹n羹yorum. :roll:

Saolsun arap kardelerimiz affetmiyor genelde o tarz m羹zayedeleri.instagramdan koarak bid vermeye gidiyor adamlar.2-3 ay 繹nceki bir ihalede 40 l覺 y覺llardan rolexler vard覺 1-2 tane 2000-2500 euro civar覺 expected value vard覺,adam覺n biri 5-6.bidde 5000 bas覺p ald覺 羹r羹n羹.a覺rmad覺覺m bir bi癟imde kendisi UAE(birleik arap emirlikleri) vatanda覺,bir 繹leden sonra boyunca benden k羹f羹r yedi san覺r覺m daha 繹nceki bidderlardan da yedi,hatta adam o kadar utanmaz ki m羹zayede sonuna yak覺n aa癟 bir patek philippe loupe vard覺 g繹z羹me kestirdiim teselli ikramiyesi,promosyon 羹r羹n羹 san覺r覺m baselworldde verilmi,eBay piyasas覺 100-120 usd iken adam 390 euro ile ac覺madan ald覺 gene.

Neyse 繹zete gelirsek bu tarz 羹r羹nleri firmalar覺n kendi onayl覺 butikleri ya da bilindik saat癟ilerden almak laz覺m.Yoksa fiyatlar u癟up gidiyor artt覺rmalarda.

Bonus olarak birinci nesil red submariner koyay覺m bari vintage bir tane gelen bu ne resimsiz konu demesin.
Bana g繹re gelmi ge癟mi en iyi submarinerlardan biri ref.6538'in tahminen en nadirlerinden(son sat覺lan覺 christies taraf覺ndan 35000USD civar覺na gitmi komisyonla 2008de).Kitaba g繹re 1957 rolex kataloundan 癟ekilmi bu g繹r羹nt羹 fakat k覺rm覺z覺 yaz覺lar ve bezeldeki 0-15 dakika aras覺 dakika 癟izgileri eklenerek piyasaya s羹r羹lm羹.35000 USD ye iyi bir yat覺r覺m yapm覺 alan bence 8-)

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
rizusnophere

Mesaj afl » 02 Haz 2015, 22:14

Cct yazd覺:Bende baya覺 bir s羹redir Annual Calendar'l覺 bir Universal Geneve bak覺yorum fakat bir t羹rl羹 cesaret edemiyorum.

Cct, 2014-2015 classic wristwatches katalounda (price guide for vintage watch collectors) Universal Geneve i癟in 覺srarla compax lar tavsiye ediliyor. Ozellikle de 1940-50 olanlar. Asl覺nda bunu son 1-1.5 y覺ld覺r yurt d覺覺nda (UK ve NL) bir ka癟 kiiden ve birka癟 iyi ikinci el d羹kkandan da duydum. Bir de yine ayn覺 y覺llar覺n longines 30CH ve 13ZN kalibreli chronolar覺n覺n hakettii deerin 癟ok alt覺nda olduu s繹yleniyor.
Annual calender olursa da Universal Geneve 1945 "calendar watch with moon phase" 291 caliber hayli gelecek vaad eder derler. 34mm ile g羹n羹m羹z i癟in olduk癟a k羹癟羹k bir saat ama true vintage. Katalogdan bir fotoraf vermeye 癟al覺ay覺m.

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
afl

Ya: 57
Kay覺t: 27 May 2014, 15:18

ncekiSonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Tlg ve 145 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners